Бернерс-Ли, креаторот на интернетот: Ковид-19 докажа дека пристапот до интернет треба да биде човеково право

Пишува: Тим Бернерс-Ли, човекот кој ја создаде глобалната мрежа (www) за пристап на интернет, за Гардијан Мојот црн ранец, претходно логистичкиот и гикерски ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Соединетите Американски Држави преку Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД), доделија дополнителни 450.000 американски долари за поддршка на ...
| | веќе видена | слични

САД преку УСАИД доделија дополнителни 450 илјади долари за поддршка на Македонија во борба против пандемијата на Ковид-19. Средствата, како што соопштија од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Половина година откако светот влезе во неочекувана војна со невидливиот непријател која се уште трае, а крајот на истата не е ниту на повидок. Шест месечната ...
| | веќе видена | слични
3 копии

За време на изолацијата воведена поради пандемијата на коронавирусот, Интернетот беше „прозорец кон светот“ за милијарди луѓе, меѓутоа, милијарди други сè уште ...
| | веќе видена | слични

Македонија дефинитивно ќе има корист од правилниот избор доколку ја поддржи Канада на претстојните избори за Советот за безбедност на ООН овој месец. Таа ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Се надевам дека нашата земја ќе ги препознае силните заложби на Канада за интернационализам и агендата за зајакнување на меѓународната соработка во 21 век и ...
| | веќе видена | слични

Владата на Нов Зеланд соопшти дека ќе обезбеди бесплатни санитарни производи во училиштата низ целата земја, во обид да се справи со менструалната сиромаштија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Собранискиот претседател Талат Џафери денеска на седница го опомена пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски да го чита Деловникот и да не дофрла од место. ...
сите 438 | | | веќе видена

Со шеститот пакет мерки обезбедуваме поддршка од 9.9 милиони евра за над 6.000 угостители кои вработуваат над 17.000 лица, истакна на прес-конференција, ...
сите 181 | | | веќе видена

Кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левица против собранискиот спикер Талат Џафери и двајцата пратеници од власта кои во скафандер дојдоа на гласање ...
сите 219 | | | веќе видена

Барањето за финансиска поддршка за исплата на плати на работниците за февруари и март 2021 година „образец БФП-ИП/3″ е поставено на платформата на УЈП е-даноци ...
сите 240 | | | веќе видена

Кражба на идентитети на граѓаните искористена за 215 лажни пасоши, двојни матични броеви, сомнително издадени околу сто илјади образци за издавање на изводи од ...
сите 273 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев попладнево на својот Фејсбук профил упати честитки до пратениците, претседателот на Собранието и до собраниските служби за усвојувањето на ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бернерс-Ли, креаторот на интернетот: Ковид-19 докажа дека пристапот до интернет треба да биде човеково право

Од:
До кого (е-маил):
Порака: