Дали ДИК може да организира избори за 22 дена по крајот на вонредната состојба?


Тој вели дека е завршен голем дел од работата како што се кандидатските листи на партиите, редните броеви на гласачкото ливче, но и јавниот увид на списокот ...
| | веќе видена | слични

 Три институции добија соодветни задолженија за да продолжат со предизборните подготовки. МВР треба да подготви листи од сите лица кои од денот на распишување ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека и понатаму остануваат на ставот дека на 5 јули можат да се одржат предвремените парламентарни избори. Во однос ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на државата Стево Пендаровски утре во претпладневните часови ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вицепремиерот Бујар Османи се согласува со еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји дека се потребни фер, демократски и инклузивни ...
| | веќе видена | слични

Владата најави дека граѓаните со ниски примања ќе добијат платежна картичка за купување домашни производи, како дел од мерките за справување со корона-кризата, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, утре претпладне ќе има обраќање на кое ќе каже дали ќе прогласи, нова, петта по ред вонредна состојба, пред ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска имаше средба со претставници на Здружението „Борка – за секој нов ден“ во кое членуваат пациенти со малигни ...
сите 294 | | | веќе видена

Разочараноста е огромна, тенденцијата е да има промени, да дојдат политичари кои нудат надеж, политичари кои што знаат како да се справат со предизвиците, јас ...
сите 527 | | | веќе видена

Договорите за добрососедство со Бугарија и со Грција се составен дел на преговарачката рамка на ЕК за Македонија и Албанија, изјави бугарскиот европратеник и ...
сите 167 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против четири угостителски објекти кои послужувале гости спротивно на здравствените мерки и протоколи, ...
сите 202 | | | веќе видена

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и на Босна и Херцеговина при влез на граничен премин на територијата на нашата држава од денеска задолжително ќе треба ...
сите 222 | | | веќе видена

Триесет и двегодишен спортист од Кавадарци е новиот случај позитивен на коронавирус, откриен при скрининг. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали ДИК може да организира избори за 22 дена по крајот на вонредната состојба?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: