Романскиот епископ го повтори Велигден за оние кои го пропуштија поради пандемијата


Романскиот епископ Теодосиј синоќа ја повтори велигденската литургија за оние кои не можеа да присуствуваат во април поради мерките за изолација воведени во ...
| | веќе видена | слични

Го повикувам епископот да го повлече повикот, тој е спротивен на сѐ она што го правиме и спротивно на уредбите на Владата. Ако тоа се случи, сериозно ќе го ...
| | веќе видена | слични
5 копии
6 копии

Повардарската епархија, на чело со владиката Агатангел, денеска ги повика православните верници од местата кои се под таа епархија во петок и сабота да одат во ...
| | веќе видена | слични

Откако вчера Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на целата територија, поради пандемијата со Ковид-19, денес од Повардарска епархија, на чие ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повардарската Епархија на МПЦ-ОА ги повика верниците од црквите во велешко, кавадаречко, неготинско и гевгелиско, масовно да ги посетат храмовите за Задушница. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Гробиштата се на отворен простор, каде што има провев, секој гроб е на 2 метри растојание и според ова, не гледам опасност верниците на задушница да се ...
| | веќе видена | слични

Поради забраната да се оди се оди на гробишта за престојниот празник и поради полицискиот час, Повардарската православна епархија ги повик граѓаните наместо на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заради новонастанатата ситуација и со воведувањето на полициски час, како и со целосната забрана за посета на гробни места од страна на надлежните, по повод ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Одзивот на гласањето на 15 јули можеби нема да биде како на претходни избори кога се движел над 65 проценти, но ќе биде доволен за да бидат кредибилни ...
сите 518 | | | веќе видена

По повеќе дена преговори, Белгија ја објави својата листа на дозволени дестинации за своите граѓани, Македонија не спаѓа во нив, јави дописничката на МИА од ...
сите 260 | | | веќе видена

Скопје, 9. јули 2020 (Inpress) – Во болниците има доволен капацитет за сместување ковид пациенти, а празна е и модуларната болница. Повторно има под 100 ...
сите 181 | | | веќе видена

До крајот на август очекувам земјите членки на еу да ја изгласаат преговарачката рамка за македонија и некаде наесен европскиот совет да додели датум за прва ...
сите 165 | | | веќе видена

Со Зоран Заев ниту сум се договарал, ниту имам договор. Прв пат слушнав за такво нешто од разговорот кој го објавија некои портали, каде што се споменува моето ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Романскиот епископ го повтори Велигден за оние кои го пропуштија поради пандемијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: