СПОРТСКИ ВРЕМЕПЛОВ: Кузман Сотировиќ, прв фудбалски репрезентативец и олимпиец од Македонија

Овој фудбалер од гостиварското село Стенче играше за белградски БСК пред Втората светска војна и настапи за репрезентацијата на Југославија против Романија на ...
| | веќе видена | слични

Академикот Конески играше на првото екипно шаховско првенство на Југославија во Скопје 1946 година и беше прв претседател на Шаховскиот сојуз на Македонија ...
| | веќе видена | слични

Во конкуренција на импозантни 128 пријавени шахисти, по 15 кола тој убедливо победи со 13 поени Македонскиот велемајстор (ВМ) и репрезентативец Кирил Георгиев ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вкупната бројка на позитивни на коронавирусот од почетокот на епидемијата заклучно со вчерашните 132 новозаразени, се искачи на 6.209. Во моментов бројот на ...
сите 630 | | | веќе видена

ДУИ денеска и официјално се откажа од концептот едно општество за сите. Жалиме што ДУИ се служи со ваква националистичка реторика и ги поткопува придобивките ...
сите 338 | | | веќе видена

Во брзата трансформација што следува, нудиме рамномерен развој и еднакви можности, услови и шанси за секој граѓанин”, рече Сања Лукаревска, носителка на ...
сите 339 | | | веќе видена

Во петок, првиот ден откако властите дозволија целосно отворање на границите, без обврска за корона тест и задолжителен карантин, најмногу патници поминале на ...
сите 223 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со носителот на изборна единица 2, Владо Мисајловски ја посетија Општина Куманово. Од Куманово Мицкоски ...
сите 347 | | | веќе видена

Поранешниот играч на „црвените“, Дени Марфи е против традиционалниот шпалир, вели дека тоа е глупост и додава дека практично никој не сака да го прави. Англија ...
сите 151 | | | веќе видена

Ем шут, ем најрогат, ем најпопуларен, коментира професорката Гордана Силјановска Давкова по новите аудиобомби, во кои претседателот на СДСМ зборува за ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СПОРТСКИ ВРЕМЕПЛОВ: Кузман Сотировиќ, прв фудбалски репрезентативец и олимпиец од Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: