Десетици милиони деца загрозени од болести кои можат да се превенираат со вакцина

Околу 80 милиони деца ширум светот би можеле да бидат изложени на ризик од болести што можат да се спречат со вакцинирање, како што се дифтерија, сипаници и ...
| | веќе видена | слични

Се уште нема начин да се докаже, иако цел свет е во борба со корона вирусот да се сопре, се уште нема одговор на дилемата дали организмот создава отпорност кај ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Коронавирусот повторно ќе се појави кога ќе заврши летото, речиси се сигурни експертите за заразни болести, но не знаат колку ќе биде сериозна ситуацијата. ...
| | веќе видена | слични
2 копии
8 копии

Економска криза во Европа – последица од пандемијата на новиот коронавирус – не треба да ги присилува владите да ги намалат јавните трошоци за здравството, ...
| | веќе видена | слични

Во новиот бран на коронавирус, позитивните случаи би се појавиле нагло и брзо додека не достигнат нов максимум, велат од Светската здравствена организација. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Затворањето на границите не придонесува многу во спречувањето на ширењето на епидемијата на новиот коронавирус, соопшти денеска Европскиот центар за превенција ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Државите во кои епидемијата на коронавирусот се повлекува сѐ уште не се безбедни и би можеле да се соочат со втор бран доколку пребрзо ги попуштат мерките, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Отворивме по пропис, растојание метар и пол од маса, со дезинфекциски средства, без задржување на шанк, носење заштита. Буквално презедовме и правиме сè како ...
сите 333 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, денеска учествуваше во работата на Советот за безбедност, свикан од претседателот на ...
сите 470 | | | веќе видена

Првата трансплантација на срце која се направи во земјава со заедничка акција на јавното и приватно здравство ги подгреа надежите дека дарувањето и ...
сите 57 | | | веќе видена

Руската информативна агенција РИА Новости ја коментира „желбата на Бугарија да ја приватизира историјата на кирилицата“, при што значајно место ѝ посветува и ...
сите 170 | | | веќе видена

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски на денешната вонредна прес-конференција, по одлуката на Владата вчера да бидат отворени ...
сите 249 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека демонстрантите кои протестираат против смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, за време на полициското ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Десетици милиони деца загрозени од болести кои можат да се превенираат со вакцина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: