МТСП: Мајките да бидат спокојни, породилното отсуство им трае до завршувањето на времените мерки, заштитата на децата ни е приоритет

„Мајките кои се на породилно отсуство треба да бидат спокојни – се додека траат времените мерки тие не мора да се вратат на работа. За да се обезбеди заштита и ...
| | веќе видена | слични

Бремените заедно со оние кои користат породилно боледување остануваат дома се додека траат времените мерки. Владата донесе ваква уредба, но сепак поголем број ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Министерството за здравство информира дека согласно уредбата со законска сила донесена од Владата на Република Македонија, породилното отсуство продолжува да ...
| | веќе видена | слични

Мај истекува за два дена, а платено отсуство од работа поради нега на новороденче за април сè уште не е испатено, негодуваат мајките. Според нив исплатата ...
| | веќе видена | слични

Породилното отсуство продолжува да важи до завршувањето на времените мерки за справување со вирусот COVID-19, со цел да се обезбеди заштита и грижа на децата, ...
| | веќе видена | слични
18 копии

За да се обезбеди заштита и грижа на децата, Владата на Република Македонија донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за работните односи за време ...
| | веќе видена | слични

Продолжување на платеното породилно отстуство до први септември бараат мајките бидејќи се плашат за безбедноста на бебињата. Велат дека дури и градинките да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Околу 60 вработени во прилепски „Еурокомпозит“ велат дека се чувствуваат отфрлено и изневерено зашто не може да се пронајдат во ниту еден сет мерки што ги носи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Останува како легална битка на ВМРО-ДПМНЕ да ги повика граѓаните да отидат во подрачните единици на Министерството за правда и да се потпишат на иницијативата ...
сите 606 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека никогаш не посочил оти други лица се виновни за петкратното убиство кај Смилковско езеро познато во јавноста како ...
сите 172 | | | веќе видена

Лино Червар најави дека се повлекува од селекторската функција во Хрватска уште по поразот од Аргентина и стои до тој став и откако „каубоите“ го завршија ...
сите 74 | | | веќе видена

Разменети мислења за актуелните состојби, регионалната политика, состојбата предизвикана од пандемијата со Ковид-19На средбата се дискутирало и за можностите ...
сите 199 | | | веќе видена

Од последниот онлајн состанок на македонско-бугарската историска комисија, која беше во нецелосен состав, одржан на 22 јануари, прво произлезе соопштение дека ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МТСП: Мајките да бидат спокојни, породилното отсуство им трае до завршувањето на времените мерки, заштитата на децата ни е приоритет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: