МТСП: Мајките да бидат спокојни, породилното отсуство им трае до завршувањето на времените мерки, заштитата на децата ни е приоритет

„Мајките кои се на породилно отсуство треба да бидат спокојни – се додека траат времените мерки тие не мора да се вратат на работа. За да се обезбеди заштита и ...
| | веќе видена | слични

Бремените заедно со оние кои користат породилно боледување остануваат дома се додека траат времените мерки. Владата донесе ваква уредба, но сепак поголем број ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Министерството за здравство информира дека согласно уредбата со законска сила донесена од Владата на Република Македонија, породилното отсуство продолжува да ...
| | веќе видена | слични

Мај истекува за два дена, а платено отсуство од работа поради нега на новороденче за април сè уште не е испатено, негодуваат мајките. Според нив исплатата ...
| | веќе видена | слични

Породилното отсуство продолжува да важи до завршувањето на времените мерки за справување со вирусот COVID-19, со цел да се обезбеди заштита и грижа на децата, ...
| | веќе видена | слични
18 копии

За да се обезбеди заштита и грижа на децата, Владата на Република Македонија донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за работните односи за време ...
| | веќе видена | слични

Продолжување на платеното породилно отстуство до први септември бараат мајките бидејќи се плашат за безбедноста на бебињата. Велат дека дури и градинките да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

И други министри биле против препораката на Комисијата за заразни болести за неколкудневен карантин изминатиот викенд, откри министерот за внратрешни работи ...
сите 170 | | | веќе видена

Во последното деноноќие бројот на заразени повторно се зголеми. Од Комисијата за заразни болести која се уште држи состанок, за Фактор потврдуваат дека бројот ...
сите 390 | | | веќе видена

Посмртно е откриен Ковид-19 кај 53-годишен скопјанец кој починал вчера, семејството го зело од болница и го погребало според сите верски и народни обичаи, без ...
сите 383 | | | веќе видена

Руската информативна агенција РИА Новости ја коментира „желбата на Бугарија да ја приватизира историјата на кирилицата“, при што значајно место ѝ посветува и ...
сите 197 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МТСП: Мајките да бидат спокојни, породилното отсуство им трае до завршувањето на времените мерки, заштитата на децата ни е приоритет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: