Колева: „Ти, моја, безмилосна една!“ е дијалог со моето второ јас и со другите

„Ти, моја, безмилосна една!“ безмилосно го остава читателот без здив и кога е облечена во слободен стих и кога носи куса лирска проза. Напати медитативна, ...
| | веќе видена | слични

Овој роман на забележителен начин ги обработува и семејните односи, особено тешката положба на жената во состав на патријархалното општество, во кое да се биде ...
| | веќе видена | слични

Меѓу плејадата познати македонски писатели за деца, Горјан Петревски веќе триесетина години се издвојува како автор што најлесно допира до детските срца. Тој ...
| | веќе видена | слични

Некои книги се како тајно писмо. Тие трагаат по својот адресат. Иако тој уште не знае колку таа книга ќе биде значајна токму за него. Колумна на Кица Колбе. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Фејсбук статус на Зоран Заев, претседател на СДСМ: Секое одложување на изборите е на штета на здравјето на граѓаните, на штета на економијата и на ...
сите 660 | | | веќе видена

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за ...
сите 281 | | | веќе видена

Прва награда за ученичката во трета година во ОУТУ „Ванчо Питошески“ 0д Охрид, Сара Џелили за најдобра литературна творба на наградниот литературен конкурс по ...
сите 124 | | | веќе видена

Уште не се знае кога угостителските објекти ќе очнат со работа. Тоа, според информациите, треба да го одлучи Владата на својата наредна седница, која се ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Колева: „Ти, моја, безмилосна една!“ е дијалог со моето второ јас и со другите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: