Скулпторот Саздовски ја претставува Македонија во проектот „100 земји, 100 маски“: Уметниците секогаш наоѓаат инспирација, дури и во состојба на криза


Професионалните скулптори носат маски кога творат за да се заштитат од прашината создадена од нивната работа. Во оваа пандемиска криза, нивната маска ја ...
| | веќе видена | слични

Во време на КОВИД-19 главниот извор каде се слуша радио се автомобилите луѓето кои одат на работа. Во случајов овие два месеци беше намален сообраќајот и како ...
| | веќе видена | слични

Околу 30 продавачи на уличното списание Лице в лице останаа дома поради опасност од ширење на вирусот Ковид 19. Со тоа значително им беше отежната можноста за ...
| | веќе видена | слични

Подготовките за годинашново 60. јубилејно издание на фестивалот Охридско лето започнаа веднаш по завршувањето на минатото издание, а тоа значи дека токму овој ...
| | веќе видена | слични

И во време на КОВИД-19 наѓавме време да прошетаме по планините. Но, во овој период сфатив дека колку повеќе ограничувања има човекот, толку повеќе има потреба ...
| | веќе видена | слични

Со отворањето на кафе баровите се добива онаа социолошка слобода, но во одредени граници кои мора да ги испочитуваме. Факт е дека Ковид-19 ќе постои и во ...
| | веќе видена | слични

За Хелсиншкиот комитет кој има најширок мандат во заштитата на човековите права ова беше период кога имавме навистина многу работа. Зголемен процент на пријави ...
| | веќе видена | слични

Верските заедници во Македонија, покажаа дека се втора, силна власт во државата, што се покажа по собирањата во црвките и џамиите и покрај строгите владини ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Се согласувам со препораката маски да се носат, но гледам дека тоа не се почитува во целост. Сметам дека населението се умори од мерките и сега доаѓаме до ...
| | веќе видена | слични

Сметам дека населението се умори од мерките и сега доаѓаме до ситуација, тезата „еден будала може да расипе 1000 луѓе“ да е вистина, изјави во гостувањето на „ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Порасна бројот на невработени во државата во април во однос на месец март, поради пандемијата на коронавирусот. Прецизна слика даваат податоците кои ги објави ...
сите 804 | | | веќе видена

Тормозењето на граѓаните не значи дека СДСМ има стратегија и мерки против епидемијата. Македонија е црна дамка на ковид мапата на Европа.Заев и Филипче преку ...
сите 1006 | | | веќе видена

Од понеделник најверојатно повторно нема да има полициски час. Оваа најава на вчерашната пресконференција стигна од министерот за здравство Венко Филипче. Но, ...
сите 345 | | | веќе видена

За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, ...
сите 251 | | | веќе видена

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на 18-годишнината од партијата посака Албанец за премиер. Ова побуди низа реакции кај политичките субјекти во земјава. СДСМ како ...
сите 69 | | | веќе видена

„Победнички круг“ на Донал Трамп денеска, вака американските медиуми го опишаа едночасовното обраќање на јавноста на американскиот претседател по потпишувањето ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скулпторот Саздовски ја претставува Македонија во проектот „100 земји, 100 маски“: Уметниците секогаш наоѓаат инспирација, дури и во состојба на криза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: