Министерот за економија Крешник Бектеши во Струга ќе се сретне со претставници на ХОТАМ


Струга, 20. мај 2020 (Inpress) – Министерот за економија во Владата на Република Македонија Крешник Бектеши денес ќе одржи состанок со претставници на ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Владината одлука од 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично болните и за родителите кои имаат деца на возраст до 10 години, или ...
| | веќе видена | слични

За да се обезбеди заштита и грижа на децата, Владата донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба ...
| | веќе видена | слични

Според одлуката на Владата, од 1 јуни годинава престануваат да важат заклучоците со кои различни категории вработени лица се ослободени по различни основи од ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги ...
| | веќе видена | слични

Владата денес донесе одлука за целосно укинување на забраната за движење, која почнува да важи од утре (27 мај). Ова го соопшти на прес конференција техничкиот ...
| | веќе видена | слични

Сѐ уште не е донесена одлука за отворање на границите. Комисијата за заразни болести треба да подготви протокол и да одреди датум кога ќе можат да бидат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сега кога нема полициски час е вистинскиот момент кога сите институции, а посебно полицијата, треба превентивно да работат со граѓаните и да им укажуваат на ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 27. мај 2020 (Inpress) – По полни 66 дена, со одлука на Владата на Република Македонија, од денес се укинува полицискиот час кој во насока на спречување ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го прашавме министерот за здравство Венко Филипче за тоа дали новите бројки на заразени и како што и тој рече непочитувањето на мерките од страна на дел од ...
сите 398 | | | веќе видена

Пазарните инспектори втор ден во обиколка на угостителски објекти – но, без ниту една пишана казна. Рестораните и кафулињата полупразни, но парковите преполни. ...
сите 344 | | | веќе видена

Првата трансплантација на срце која се направи во земјава со заедничка акција на јавното и приватно здравство ги подгреа надежите дека дарувањето и ...
сите 308 | | | веќе видена

Од вкупно дијагностицираните нови 35 случаи на Ковид-19, според денеска објавените податоци, 22 се од Скопје. Како што информира Институтот за јавно здравје, ...
сите 560 | | | веќе видена

Во моменти кога партиите не можат да постигнат договор, институциите мора да ја преземат целосната одговорност и тоа беше и дебата на Советот за безбедност. ...
сите 628 | | | веќе видена

Паричните права од социјална и детска заштита за месец мај ќе бидат предвреме исплатени. Министерството за труд и социјална политика ги известува корисниците ...
сите 124 | | | веќе видена

Руската информативна агенција РИА Новости ја коментира „желбата на Бугарија да ја приватизира историјата на кирилицата“, при што значајно место ѝ посветува и ...
сите 169 | | | веќе видена

Италијанскиот министер за надворешни работи предупредува дека Европската унија „ќе се распадне“ доколку владите на земјите од ЕУ, во текот на летната ...
сите 241 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерот за економија Крешник Бектеши во Струга ќе се сретне со претставници на ХОТАМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: