Бугарски пратеник за односите меѓу Софија и Скопје: „Белград секогаш сака да извлече корист“

Белград има корист од каква било напнатост меѓу Бугарија и Македонија, рече бугарскиот пратеник од партијата ВМРО БНД, Јулијан Ангелов. „Бугарија нема да ја ...
| | веќе видена | слични

Бугарската академија на науките (БАН) во фамозната книга „За официјалниот јазик на Република Северна Македонија“ не го присвојува само македонскиот јазик, туку ...
| | веќе видена | слични

Бугарската академија на науките објави книга во која се вели дека бугарските корени на јазикот се наоѓаат во областите од Дунав до Гевгелија и од Копаоник до ...
| | веќе видена | слични

На книгата издадена од Бугарската академија на науките реагираат и српските лингвисти зошто во неа се говори за бугарските корени на говорот во краиштата од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Германскиот историчар Фалк Пингел во интервју за говори за своите дилеми околу работата на македонско-бугарската историска комисија и вели дека постојат ...
| | веќе видена | слични
7 копии

ВМРО-ДПМНЕ јавно прашува што договорил Зоран Заев и дали е точно дека ги прифатил сите барања од бугарската држава врзани со историјата и македонскиот јазик? ...
| | веќе видена | слични

Таканаречениот македонски литературен јазик - неговата историја и дијалекти се бугарски, изјави доцент Ана Кочева од Институтот за бугарски јазик во рамки на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Мора да направиме се за да го зачуваме здравјето на граѓаните, и тоа го правиме низ овие изборни собири коишто ги одржуваме на изборната кампања. И многу е ...
сите 425 | | | веќе видена

Овде гласно зборуваме против дискриминацијата и нееднаквоста. Фактот дека Арбен е заменет со Александар е симптоматично за нашето општество. Г-дин Заев, кажете ...
сите 192 | | | веќе видена

Новиот Закон за јавно обвинителство од вчера стапи на сила, со што и официјално згасна Специјалното јавно обвинителство. Државниот јавен обвинител Љубомир ...
сите 74 | | | веќе видена

Во движење се ставени не само земјата и регионот, туку и меѓународни центри, бидејќи правдата е на наша страна и целата врева се крева поради тоа што ние ...
сите 160 | | | веќе видена

Пеп Гвардиола навреме ги расчисти дилемите за шампионскиот шпалир во Премиер лигата, најавувајќи дека неговиот Манчестер Сити ќе му приреди достоен пречек на ...
сите 189 | | | веќе видена

Нови 120 потврдени со КОВИД-19 од 954 тестирања, од кои над половината (64) се од Скопје, а 14 од Тетово. Останатите заразени со вирусот од вчерашниот билтен ...
сите 270 | | | веќе видена

Последната „бомба“ на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во која вели дека ќе соберел „и шарени и шуто и рогато“ и после „мамата ќе им ја ебел“ била последица на ...
сите 64 | | | веќе видена

Вкупно 1.814.263 граѓани имаат право да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 15 јули. Државната изборна комисија (ДИК) вчера го ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарски пратеник за односите меѓу Софија и Скопје: „Белград секогаш сака да извлече корист“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: