Осум македонски автори во нова „Антологија на современиот балкански расказ“ на грчки јазик

Во својот книжевен избор со вкупно 71 раскази од сите дванаесет балкански земји, авторот д-р Ставрос Г. Дајос селектирал дури осум прозни творби на писатели од ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Во времево на нови силни атаци на македонската самобитност и посебно врз македонскиот јазик, „Арс Ламина –публикации“ со повеќе од неопходен издавачки потег. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ексклузивни изданија на делата на Петре М. Андреевски, илустрирани од неговата внука Воскресија Андреевска, излегоа од печат во издание на „Арс Либрис“, дел од ...
| | веќе видена | слични

Новите, ексклузивни изданија на реобјавените дела на македонскиот прозаист и поет Петре М. Андреевски, со автентични илустрации изработени од неговата внука ...
| | веќе видена | слични

Во рамки на едицијата „Македонски книжевни класици“ се десет книги со прозни и поетски дела на великанот на македонската книжевност, со цртежи кои за оваа ...
| | веќе видена | слични

Меѓу застапените автори во грчката „Антологија на балканското расказно творештво“ се и великаните на балканската литература: нобеловците Иво Андриќ и Орхан ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, неговата сопруга Зорица, неговиот брат Вице и неговиот татко Трајче, се предложени за сведоци на судењето за случајот „Меѓународен ...
сите 131 | | | веќе видена

Ние сме носители на напредок, развојна економија, просперитетна држава, рече носителката на изборната единица 2 Сања Лукаревска од коалицијата „Можеме", која ...
сите 260 | | | веќе видена

Носителот на листа во ИЕ 2, Оливер Спасовски на средбите со жители во Љуботенски пат, општина Бутел, најави дека со новата развојна економија продолжува ...
сите 150 | | | веќе видена

На собирот присуствуваше и носителот на изборната листа во ИЕ број пет од редовите на ДУИ Талат Џафери, како и градоначалникот на општина Кичево Фатмир Дехари ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осум македонски автори во нова „Антологија на современиот балкански расказ“ на грчки јазик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: