Коронавирус во светот: Русија станува епицентар на пандемијата, СЗО смета дека контролата врз вирусот може да биде загрозена


Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 4.482.974 лица. Од нив починале 300.397, а оздравеле 1.684.365 луѓе. – Напорите ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Ако мерките против ширењето на пандемијата на коронавирусот беа воведени во САД една недела или две порано, бројот на смртните случаи ќе беше помал за 54.000, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Доколку американските власти воведеа мерка за социјална дистанца само една седмица порано, се проценува дека би можеле да бидат спасени дури 36 илјади животи. ...
| | веќе видена | слични

Дали САД имплементираше мерки за социјално дистанцирање, колоквијално наречени карантин, само една недела претходно, можеше да спречи повеќе од половина од ...
| | веќе видена | слични

За Тајланд од помош биле искуствата од епидемијата на САРС, заради што луѓето имаат повисока свест и постојано носат маски, вели Магдалена Лембовска, ...
| | веќе видена | слични

Само 7,3% од жителите на Стокхолм развиле антитела за КОВИД-19, покажа истражувањето на Агенцијата за јавно здравство, што ги зголеми грижите дека опуштениот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шведското истражување покажало дека, до крајот на април само 7,3 отсто од жителите на Стокхолм развиле антитела на коронавирусот, што би можело да ги зголеми ...
| | веќе видена | слични
3 копии
повеќе

Останато

Заменик командантот на „Азов“, Свјатослав Паламар, денеска објави нова порака на Телеграм во која кажува дека командата на единицата се уште се наоѓа во ...
сите 290 | | | веќе видена

Денеска сме во посета на Гевгелија на Денот на пожарникарите, драго ми е што градоначалникот, локалната самоуправа, пратеничката од Гевгелија успееја во ...
сите 384 | | | веќе видена

Талат Џафери е најдобриот претседател што додега го имал законодавниот дом - тврди неговиот заменик Горан Мисовски. Одговарајќи на новинарски прашања не сакаше ...
сите 302 | | | веќе видена

Вработените во градинките ќе добијат цели плати за времето поминато во штрајк. Ова е епилогот по долгите преговори помеѓу СОНК и МТСП. Денес, МТСП и СОНК ги ...
сите 341 | | | веќе видена

За СДСМ усвојувањето на резолуцијата за Извештајот на Eвропската комисија за Северна Македонија за 2021 во Европскиот парламент е добра вест, иако од ...
сите 448 | | | веќе видена

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 68. седница преку платформата Зум. На дневен ред, како што стои во соопштението од ...
сите 51 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коронавирус во светот: Русија станува епицентар на пандемијата, СЗО смета дека контролата врз вирусот може да биде загрозена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: