Само во април над 14.000 лица во Словенија останаа без работа

7 копии

– Во Србија околу 200.000 лица или осум проценти од вработените, вклучително и неформално вработените и самовработените, во февруари ги загубиле своите работни ...
| | веќе видена | слични

Дури 1,6 милијарди луѓе би можеле да останат без средства за живот во првата половина на 2020 година. Ова е половина од светската работна сила. Поради ...
| | веќе видена | слични

Резултатите од истражувањето на „SeConS“ група за развојна иницијатива со поддршка на Фондацијата Фридрих ЕбертВо говорат дека во земјата бројот на невработени ...
| | веќе видена | слични

Бројките се мрачни, далеку над бројките на смртни случаи од пандемијата на коронавирус. Низ целиот свет, државите се справуваат со влијанијата што болеста ги ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Рестриктивните мерки воведени како резултат на епидемијата на новиот коронавирус го намалија бројот на баратели на азил во Европа, но пандемијата може да ...
| | веќе видена | слични

Мерка која Австрија веднаш ја прифати, спаси 1,3 милиони работни места. Австријците заклучиле дека скратеното работно време е добар инструмент да се сочуваат ...
| | веќе видена | слични

Откако почна ширењето на корона вирусот во светот поради кој економиите на земјите почнаа да се затвораат, почна да расте и невработеноста. Во Австрија во ...
| | веќе видена | слични

Дел од агенциите за вработување во Словенија објавија дека поради епидемијата на коронавирусот, забележале голем пад во побарувачката на работници и отворени ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во вечерашното гостување во Тема на денот во Централниот дневник на Сител поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски вели несомнено е дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ...
сите 709 | | | веќе видена

Штрај со глад почнал Блерим Ахмети. Тој е едно од лицата уапсени за протестот во Тетово а моментно е во затворот во Шутка. Според информациите на дел од ...
сите 200 | | | веќе видена

Денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа 44 граѓани од Авганистан, односно од организацијата „Тиркиз моунтејн“ (Тurquoise Мountаin). Овие лица се ...
сите 70 | | | веќе видена

За време на корона пандемијата, а и за целиот негов мандат Венко Филипче покажа само едно, дека и во криминалот, и во одморите и забавите е со Зоран и Вице ...
сите 147 | | | веќе видена

Верувам дека преку дијалог и разговор заедно, можеме да бидеме повеќе од помош, отколку како во минатото пред 10-15 години, кога лидерите беа поодалечени. ...
сите 330 | | | веќе видена

Осум ученици и класната се позитивни на коронавирус во основното училиште „Вера Циривири Трена“ во Карпош. Според епидемиолошката процена од утре сите 25 ...
сите 291 | | | веќе видена

18 и 23 годишно лице се најмладите пациенти кои се регистрирани во вчерашната црна ковид статистика на Институт за јавно здравје. 18 годишниот пациент, без ...
сите 387 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Само во април над 14.000 лица во Словенија останаа без работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: