Од јануари до април 2020 фирмите добиле поврат на ДДВ од 145 милиони евра


На 5 мај заврши можноста за донација преку апликацијата МојДДВ каде 8.700 корисници на апликацијата одговориле потврдно на опцијата за донирање, а 35.219 ...
| | веќе видена | слични

Денес во Медиум центарот на Владата на Република Северна Македонија Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска одржа прес конференција ...
| | веќе видена | слични

Само 43 отсто од компаниите побарале помош од државата за исплата на минимална плата од 14.500 денари, за месеците април и мај . Д иректорката на Управата за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вкупно 8.700 граѓани се одлучија да ги донираат средствата од проектот МојДДВ во Фондот за справување со коронавирусот КОВИД-19 што е регулирано во уредбата за ...
| | веќе видена | слични

Речиси 21.550 компании бараат финансиска помош од 14,500 денари. До УЈП поднеле 24 илјади барања за исплата на априлската плата. Управата во рок од 3 дена ќе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, на денешната прес-конференција ги соопшти резултатите од одзивот на владините мерки од економските ...
| | веќе видена | слични
2 копии
6 копии

До УЈП пристигнале меилови од граѓани кои ненамерно притиснале опција „донирај“ на средствата од „Мој ДДВ“, па сега бараат парите да им бидат исплатени на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на заразени со вирусот во земјата. Според извештаите на ...
сите 883 | | | веќе видена

Нападно очигледно е дека од сите партии само во СДСМ половина од раководтсвото или се заразени, или се во карантин, почнувајќи од претседателот на СДСМ Зоран ...
сите 441 | | | веќе видена

Во пресрет на евентуалната нова лидерска средба од владејачката коалиција предводена од СДСМ, велат дека нема отстапки од избори на 5 јули, бидејќи на државата ...
сите 582 | | | веќе видена

Јас не сакам да верувам дека граѓаните се виновни, тоа е една одлика на политичари од минатото кога ги обвинуваа граѓаните дека грешат. Ја имаа подршката со ...
сите 299 | | | веќе видена

На состаноци со угостителите се работи на разјаснување и поправање на протоколите со цел да се олесни работата на носителите на оваа дејност и да се заштитат ...
сите 155 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп е единствениот кој има право да се повика на Законот за бунт и доколку е потребно, ќе го искористи, изјави портпаролката на ...
сите 224 | | | веќе видена

Граѓани да ги избегнуваат фамилијарните собири и да не ги одбиваат тестирањата за Ковид-19. Демократската унија за интеграции денеска упати ваков апел до ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од јануари до април 2020 фирмите добиле поврат на ДДВ од 145 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: