Синтагма се гланцаше!

По дводневните немири По дводневните уривачки немири, најмасовни од избивањето на најголемата грчка криза, во кои едно лице почина и над 100 се повредени, како и усвојувањето на рестриктивниот закон за новите мерки за штедење, вчера во Атина и другите градови, воглавно беше мирно. Имаше само неколку помали штрајкови поради усвојувањето на новите мерки, но тие беа од значително помал обем и на протестантите не ми беше дозволено да се движат кон и низ главните улици на Атина кои водат кон плоштадот Синтагма. Вчерашниот дена на овој плоштад, симболот на грчката демократија, беше ден за "гланцање". Се чистеа тоните смет и се собираа разни "реквизити", а изгорените работи се тргаа на страни и нив ги носеа комуналните возила. За одбележување е и кусата изјава на лидерката на Грчката комунистичка партија Алека Папарига, која го осуди насилството пред грчкиот Парламент во изминатите два дена, но и оцени дека независно од сите случувања, демонстрантите нема да отстапат од своите барања и дека "народот ќе мора ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција рече дека зголемувањето на платите во основното и средното образование е лага бидејќи ...
сите 187 | | | веќе видена

Вчера во 14.30 часот на ул.„Ванчо Прќе“ во Штип, мотоцикл „Арора“, управуван од З.Д.(47) од Штип, удрил во паркирано патничко моторно возило „тојота јарис“, со ...
сите 182 | | | веќе видена

Потпретседателката на Сенатот, педесет и двегодишна конзервативка Жанин Анез, стапи на претседателската позиција  откако од функцијата претседател вчера по ...
сите 226 | | | веќе видена

Предлог законот за јавни собири што денеска беше на дневен ред на владина седница е повлечен поради ракциите на граѓаните. Премиерот Зоран Заев одговорајќи на ...
сите 71 | | | веќе видена

Отсуството на воодушевувањето, за почеток, не се состои од земјите-промотори на идејата, туку од нивните недостатоци (на капацитет во) економијата и владеењето ...
сите 364 | | | веќе видена

На 5 месеци пред одржувањето на предвремените парламентарни избори Владата донела одлука за субвенционирање на печатени медиуми. На предлог на министерот без ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Синтагма се гланцаше!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: