ИДСЦС: Стратегија за работа немаат 40 проценти од јавните претпријатија

3 копии
2 копии

Како доставувачи на низа основни услуги на граѓаните, јавните претпријатија со нивната работа директно влијаат врз вкупниот квалитет на живеењето и развојот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Околу половина од лицата на раководни функции во јавните препријатија воопшто немале искуство или имале до пет години искуство во работата на препријатието, ...
| | веќе видена | слични

Истражувањето укажува дека кај новоназначените директори, 17 проценти немаат никакво искуство од областа на претпријатието, осум проценти имаат искуство од ...
| | веќе видена | слични

Членовите на управните и на надзорните одбори по принцип на партиска лојалност имаат слаб капацитет суштински да придонесат во работата на јавното ...
| | веќе видена | слични

Истражувањата направени од Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ – Скопје (ИДСЦС), покажуваат дека многу мал број од јавните претпријатија користат ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните секојдневно користат разни јавни услуги кои за нив ги овозможуваат јавните претпријатија. Дали тие ќе бидат задоволни од услугата или разочарани ...
| | веќе видена | слични

Сигурно сте слушнале за стратешко планирање, сте го изучувале или пак редовно преку него ги одредувате целите на вашата компанија или организација. Но, дури и ...
| | веќе видена | слични

Резултатите укажуваат дека оние претпријатија кои имаат изработено стратегија, во најголем број имаат донесено документ кој е програма за работа за една година ...
| | веќе видена | слични

Останато

Третата вонредна состојба, која претседателот Стево Пендаровски ја прогласи на последната седница на Советот за безбедност, овој пат во траење од 14 дена ...
сите 844 | | | веќе видена

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за ...
сите 277 | | | веќе видена

За уништувањето на здравствениот систем виновни се сите партии кои управувале со државата, но мора да се стави крај на тоа, на криминални тендери, директори ...
сите 158 | | | веќе видена

Прва награда за ученичката во трета година во ОУТУ „Ванчо Питошески“ 0д Охрид, Сара Џелили за најдобра литературна творба на наградниот литературен конкурс по ...
сите 124 | | | веќе видена

Коронавирусот не ги плаши жителите на Шуто Оризари. Во оваа скопска населба раздвижено е и за време на полицискиот час. Дел од жителите велат дека короната е ...
сите 224 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИДСЦС: Стратегија за работа немаат 40 проценти од јавните претпријатија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: