МТСП: Домаќинствата без приходи да поднесат барање за гарантирана минимална помош во центрите за социјална работа


Домаќинствата кои останале без приходи или биле дел од неформалната економија имаат право на гарантирана минимална помош (ГМП). Со цел олеснување на ...
| | веќе видена | слични

Како работодавачите правилно да ја спроведат постапката за откажување на договорот за вработување од деловни причини, согласно најновите измени на Законот за ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска реагираше на информацијата објавена од страна на Министерството за труд и социјална политика дека додека се во ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикатите на Македонија не се согласува со соопштението на Министерството за труд и социјална политика и толкувањето на Законот за работните ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сојузот на синдикатите на Македонија не се согласува со соопштението на Министерството за труд и социјална политика и толкувањето на Законот за работните ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во периодот од 1 до 14 април 2020 година, Хелсиншкиот комитет доби 56 пријави за прекршување на работнички права, кои опфаќаат 363 работници, информираат од ...
| | веќе видена | слични

– Во девет пријави, каде се отпуштени 67 работници, отказите се основани поради деловни причини, поради вина на страна на работникот и отказ поради прекршување ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во врска со интересот на јавноста за надоместоците на работниците на плата, министерството за труд и социјална политика информира дека Законот за работните ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со едногласно гласање, без против, попладнево на денешната 36.седницан во Собранието беа изгласани законите за финансиска поддршка за месеците февруари и март ...
сите 489 | | | веќе видена

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден се до започнување на издржување на казната затвор. На поранешниот помошник-министер во ...
сите 118 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска ...
сите 232 | | | веќе видена

Д-р Стефанија Хаџиевска, анестезиолог на клиниката за Државна кардиохирургија, која е дел од тимот од самото нејзино отварање, и раководител на одделот за ...
сите 170 | | | веќе видена

Дали обвинителството планира да поведе постапка за случувањата врзани со настаните произлезени од паркингот наспроти Холидеј ин, од продажбата на државното ...
сите 266 | | | веќе видена

Следната недела Министерството за здравство ќе преговара за српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стратешки партнер за ...
сите 548 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МТСП: Домаќинствата без приходи да поднесат барање за гарантирана минимална помош во центрите за социјална работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: