Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска од нациите коишто не ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради ситуацијата со коронавирусот, во поголемиот дел од светот се откажуваат вакцинациите против мали сипаници. Пандемијата коронавирус би можела да доведе ...
| | веќе видена | слични

„Овој вирус нема да си замне, не знаеме дали луѓето кои што веќе го имале вирусот ќе бидат имуни на истиот потоа, и не знаеме кога ќе имаме вакцина“ – истакнал ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Повеќе од 117 милиони деца во светот би можеле да останат без неопходната вакцина против морбили во предвидениот рок поради пандемијата на новиот коронавирус, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќе од 117 милиони деца би можеле да пропуштаат вакцинирање против сипаници, бидејќи пандемијата „Ковид-19“ принуди голем број луѓе ширум светот физички да ...
| | веќе видена | слични

Луѓето со маски веројатно ќе станат ново правило бидејќи новиот коронавирус ќе биде присутен уште некое време, оценува експертот на Светската здравствена ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Нема докази дека вакцината Бе-Се-Же ги штити луѓето од инфекција со коронавирус, се вели во соопштението на Светската здравствена организација (СЗО). Во тек се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според најновите податоци на Институтот за јавно здравје, досега во земјава од коронавирусот се починати 151 пациент. Таа институција ги објави најновите ...
сите 659 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, кој заедно со својата сопруга и 3 месечното бебенце, пред три дена беа хоспитализирани, поради корона вирусот, се во ...
сите 152 | | | веќе видена

Ситуацијата со корона вирусот во Македонија воопшто не е под контрола, ова денеска преку прес-конференција го истакна д-р Игор Кузмановски ВМРО-ДПМНЕ.На ...
сите 589 | | | веќе видена

Полицијата и демонстрантите се судрија вечерва во близина на резиденцијата на британскиот премиер Борис Џонсон во Лондон за време на протестот по повод ...
сите 339 | | | веќе видена

„Негативна“, ова го објави на својот фејсбук профил новинарката Душица Мрѓа, откако гостин во нејзината телевизиска емисија беше потпретседателот на СДСМ, ...
сите 272 | | | веќе видена

Градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети, изјави дека од синоќа се укинува полицискиот час што во градот беше воведен од минатата недела. Полицискиот час ...
сите 185 | | | веќе видена

Професорката Мирјана Најчевска им порачува на Албанците во земјава дека треба на следниве избори да го столчат ДУИ, а ако не ќе останат заглавени на подолг ...
сите 110 | | | веќе видена

Фактор дознава дека бројките на новозаболени во изминатово деноноќие ќе бидат отприлика идентични како во текот на вчерашниот ден. Ова се неофицијални ...
сите 659 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Од:
До кого (е-маил):
Порака: