ХЕРА: Владата да ги гарантира услугите за сексуално и репродуктивно здравје во време на пандемијата

Буџетите за финансирање на услугите за репродуктивно и сексуално здравје да не бидат намалени или стопирани, апелираат до Владата од невладината ХЕРА. Оттаму ...
| | веќе видена | слични

Организациите за човекови права отпочнале дигитален протест против контроверзните закони во Полска кои се однесуваат на абортусот и сексуалното образование, ...
| | веќе видена | слични

Во вторникот во Варшава бил одржан протест на жените и тоа додека тие свиреле од автомобилите и велосипедите. Бидејќи епидемијата на коронавирусот беснее низ ...
| | веќе видена | слични

Во Варшава, демонстрантите свиреа со автомобилските сирени и делумно блокираа еден од главните булевари во градот со транспаренти низ прозорците на нивните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Организациите за заштита на човековите права, меѓу нив и македонската ХЕРА, потпишаа повик до владите ширум Европа да обезбедат сигурен и брз пристап до ...
| | веќе видена | слични

ХЕРА упати порака до Владата на Република Македонија дека потребите на жените поврзани со сексуалното и репродуктивното здравје не треба во ниту еден момент да ...
| | веќе видена | слични

-Кај бремените жени и новороденчињата се случуваат низа физички промени и промени во развојот на фетусот, што ги прави особено ранливи на вирусни респираторни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вкупно 7.861 болни и немоќни лица го оствариле правото на глас денеска на вториот ден од гласањето на предвремените парламентарни избори. Што се однесува до ...
сите 716 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва од завршниот собир на партијата за овие предвремени парламентарни избори на 15 јули порача дека противникот, ...
сите 475 | | | веќе видена

На само неколку дена пред изборите закажани за 15 јули, добро познатите руски пранкстери, Владимир Кузнецов (Вован) и Алексеј Стојларов (Лексус), објавија ...
сите 66 | | | веќе видена

Демократската Унија за Интеграција изрази жалење за коментарите на претседателот на СДСМ, Зоран Заев кој денеска упати остри критики за дел од кадарот на ДУИ. ...
сите 233 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ Зоран Заев најави дека ако ја добијат довербата на следните избори, ќе ја намалат администрацијата за 20 отсто. „Никој нема да изгуби работно ...
сите 11 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ХЕРА: Владата да ги гарантира услугите за сексуално и репродуктивно здравје во време на пандемијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: