Дали знаете што се респиратори и како функционираат: Трендот на нивно купување потсетува на паничното купување тоалетна хартија


Сите прашуваат за респиратори и за тоа кога ќе се набават, но дали навистина знаат за што се потребни и на кој начин работат. Оваа тековна состојба ја опишува ...
| | веќе видена | слични

Дали пациентите болни од Ковид 19 се ставаат предоцна на респиратори? За оваа дилема за Алфа отворено проговори проф. Д-р Зоран Спировски. Според него, ...
| | веќе видена | слични
10 копии
2 копии

Изминатиот петок докторката Мангала Нарасимхан прими итен повек. Маж од околу 40-тина години со коронавирус се наоѓал во тешка ситуација, а нејзин колега ја ...
| | веќе видена | слични

Тешко болните од корона мораат да вдишуваат и преку 40 пати во минута, бидејќи немаат доволно кислород. Тоа ги исцрпува респираторните мускули, кои без ...
| | веќе видена | слични

Коронавирус и после неколку месеци се уште ги збунува научниците која очајно бараат начин за справување со пандемијата. Збунети се и лекарите кои се во првите ...
| | веќе видена | слични

Лекарите во Италија вложиле натчовечка сила во изминатите недели за да им помогнат на голем број на луѓе заразени со коронавирус. Тие користеле респиратори за ...
| | веќе видена | слични

Лекарите во Италија вложија натчовечки напори за да им помогнат на заразените. За лекување на најтешките случаи користеле респиратори, кои заради пандемијата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Шестмина критично болни пациенти од КОВИД-19 во Израел, за кои се сметало дека има висок ризик да починат, добиле терапија со клетки од плацента на „Плуристем“ ...
| | веќе видена | слични

Донацијата од 25 респираторни машини наменети за Инфективната клиника во Скопје се уште е заглавена во Турција. Оваа донација ја најави вицепремиерот Бујар ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Укинување на полицискиот час и отворање на кафулињата и рестораните предложи Комисијата за заразни болести до Владата, брифираат извори од Комисијата за ТВ24. ...
сите 457 | | | веќе видена

Шефицата на обвинителството за гонење организиран криминал Вилма Русковска е уверена дека со денешните завршни зборови во случајот „Рекет“ ќе се докажа дека ...
сите 95 | | | веќе видена

Комисијата за заразни болести ги демантира информациите кои се пласирани денеска во одредени медиуми дека на утринскиот состанок е донесена одлука за целосно ...
сите 320 | | | веќе видена

Етика за млади Луѓето ги слават оние што му се посветиле на добродетелството на образованието на другите. Меѓу нив ги изделуваат и посебно ги одбележуваат оние ...
сите 199 | | | веќе видена

На регионалниот пат Чашка-Велес во месноста Долги Рид претпладнево околу 11:30 часот во движење се запали автомобил марка „фолсваген поло“. Возачот веднаш ...
сите 478 | | | веќе видена

Само Костадин Костадинов може да излезе и да бара брзи избори во ден кога имаме 3 нови мртви од коронавирус, се вели со соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.Во ...
сите 255 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали знаете што се респиратори и како функционираат: Трендот на нивно купување потсетува на паничното купување тоалетна хартија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: