МПЦ одлучи како да се празнува Велигден


10 копии

Светиот Архијерејски Синод (САС) на МПЦ-ОА, уште еднаш ја истакнува потребата од продолжување на мерката за јавните собири, која прецизно го ограничува ...
| | веќе видена | слични

Владата го задолжи Министерството за внатрешни работи да ги интензивира контролорите околу верските храмови за време на големиот христијански празник – ...
| | веќе видена | слични

Од петок во 16 часот попладне започнува полицискиот час во земјава кој ќе трае до вторник до 5 часот наутро. Од МПЦ веќе го повикаа свештенството и верниците ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Митрополитот повардарски г. Агатангел од Македонската православна црква (МПЦ-ОА) преку Фејсбук ги повика верниците Христовото воскреснување во сабота на полноќ ...
| | веќе видена | слични

Повардарскиот митрополит Агатангел пред дваесетина дена ги повика верниците да дојдат во храмовите за време на Велигденските празници, а сега го промени ...
| | веќе видена | слични

До редакцијата на Слободен печат пристигнаа реакции од вознемирени струмичани кои виделе известување кое се споделува на социјалните мрежи, а во кое се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катастрофата во здравството, се пресликува и во економијата. Таму работите се подеднакво драматични, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.Тој кажа ...
сите 237 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, кој заедно со својата сопруга и 3 месечното бебенце, пред три дена беа хоспитализирани, поради корона вирусот, се во ...
сите 152 | | | веќе видена

Полицијата и демонстрантите се судрија вечерва во близина на резиденцијата на британскиот премиер Борис Џонсон во Лондон за време на протестот по повод ...
сите 343 | | | веќе видена

Новата реалност го смени светот, но не и македонските политички лидери – сите се за избори, но датум нема. Како по навика, партиите немаат договор, а власта и ...
сите 362 | | | веќе видена

„Негативна“, ова го објави на својот фејсбук профил новинарката Душица Мрѓа, откако гостин во нејзината телевизиска емисија беше потпретседателот на СДСМ, ...
сите 272 | | | веќе видена

Градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети, изјави дека од синоќа се укинува полицискиот час што во градот беше воведен од минатата недела. Полицискиот час ...
сите 468 | | | веќе видена

Професорката Мирјана Најчевска им порачува на Албанците во земјава дека треба на следниве избори да го столчат ДУИ, а ако не ќе останат заглавени на подолг ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МПЦ одлучи како да се празнува Велигден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: