Филипче: До Владата ќе предложиме зајакнување на мерките за превенција


Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починал маж од ...
| | веќе видена | слични

Од денеска во Општините Дебар и Центар Жупа се укинува кризната состојба, која беше воведена 13 март заради спречување на ширење на коронавирусот. Како што ...
| | веќе видена | слични

Има поплаки од граѓаните дека многу се чека на резултати од брисот за корона вирусот, а и луѓе што се веќе излекувани се жалат дека предолго чекаат на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Терапијата од комбинацијата на двата лека дава резултат во третманот на пацинети од коронавирусот. За користењето на крвната плазма подготвен е протоколот и се ...
| | веќе видена | слични

Ова го истакна министерот за здравство Венко Флиличе на денешната прес-конференција одговорајќи на новинарски прашања. -Може да кажам дека во нашето искуство, ...
| | веќе видена | слични

Дваесет до триесет отсто од жителите на Дебар ќе бидат тестирани за да се открие дали стекнале имунитет на коронавирусот, извести денес министерот за здравство ...
| | веќе видена | слични

Ќе се прави скрининг на населението во Дебар и тоа во регионите каде што досега има рестриктивни мерки. Скринингот ќе се прави со донацијата од 20 илјади ...
| | веќе видена | слични

И после рестрикцијата начинот на функционирање нема да е ист. Постои ризик од неочекуван пик. Кога се анализираат стручните публикации податоците процентите се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ПОРАСНА БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, НОВИ 52 Во последното деноноќие бројот на заразени повторно се зголеми. Од Комисијата за заразни болести која се уште држи ...
сите 506 | | | веќе видена

И други министри биле против препораката на Комисијата за заразни болести за неколкудневен карантин изминатиот викенд, откри министерот за внратрешни работи ...
сите 253 | | | веќе видена

Австриските граѓани од средината на јуни повеќе нема да треба да носат маски во училишта, продавници и во сферата на туризмот, откако бројот на активни случаи ...
сите 259 | | | веќе видена

Претседателот, Стево Пендаровски,оствари телефонски разговор со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск.Од неговиот Кабинет, информираат дека ...
сите 217 | | | веќе видена

Жива музика, играње на маса, гушкање. Ова, меѓу другото, го затекнале пазарните инспектори синоќа, додека вршеле контроли во угостителските објекти кои од ...
сите 66 | | | веќе видена

Дали пандемијата навистина стивнува, или олабавувањето на мерките ќе биде ново „масло“ на огнот, д-р Никола Пановски вечерва изјави на Канал 5 телевизија дека ...
сите 193 | | | веќе видена

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на ЕУ, но не и од земјите со најголема ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филипче: До Владата ќе предложиме зајакнување на мерките за превенција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: