Овој град е „германскиот Вухан“ – цела населба ќе стане лабораторија за истражување на коронавирусот


Цела населба во германскиот град Хајнсберг ќе стане лабораторија за експертите да го проучуваат ширењето и однесувањето на коронавирусот и како тој може да се ...
| | веќе видена | слични

Едно истражување кое го спровеле од Харвард од Бостон, покажало дека загадувањето на воздухот е поврзано со поголема стапка на смртност кај луѓето заболени од ...
| | веќе видена | слични

„Германскиот Вухан“, градот Хајнсберг на границата со Холандија, беше еден од првите жаришта на коронавирусот. Причина: Германците сакаат карневал, па во ...
| | веќе видена | слични

Резултатите од истражувачката студија направена на универзитетот Харвард во САД покажаа дека загадениот воздух е поврзан со повисоката стапка на смртност од ...
| | веќе видена | слични

Таа студија покажа дека најмалото зголемување на нивото на загадување на воздухот во годините пред пандемијата, е поврзано со 15 проценти зголемена смртност од ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Употребата на медицински маски може да ја намали брзината на ширење на смртоносниот коронавирус, тврди меѓународна група научници, пренесува списанието ...
| | веќе видена | слични

Професорот Хендрик Штрек, главен виролог на универзитетот во Бон, вели дека коронавирусот не се пренесува со допирање на контаминирани површини, како што инаку ...
| | веќе видена | слични

Како што знаеме, коронавирусот меѓу луѓето се шири по пат на респираторни капки кои што пак се шират преку кашлање или кивање. Меѓутоа, научниците сега ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Најголемиот дел од угостителските објекти не ги почитуваат воопшто протколите, а тоа не го прават ниту граѓаните. Многу угостителски објекти продолжуваат со ...
сите 426 | | | веќе видена

Во последното деноноќие бројот на заразени повторно се зголеми. Од Комисијата за заразни болести која се уште држи состанок, за Фактор потврдуваат дека бројот ...
сите 496 | | | веќе видена

Угостителските објекти од вчера се отворени за гости, но мора да почитуваат одредени протоколи за работа. Во спротивно, ќе бидат санкционирани од страна на ...
сите 145 | | | веќе видена

Сојузот на здруженија на пензиoнерите на Македонија (СЗПМ) ги поздравува мерките на Владата за слободно движење на сите граѓани, вклучувајќи го и повторното ...
сите 106 | | | веќе видена

Руската информативна агенција РИА Новости ја коментира „желбата на Бугарија да ја приватизира историјата на кирилицата“, при што значајно место ѝ посветува и ...
сите 197 | | | веќе видена

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детални препораки за одржување на свадби кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Дел од препораките се ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Овој град е „германскиот Вухан“ – цела населба ќе стане лабораторија за истражување на коронавирусот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: