Овој град е „германскиот Вухан“ – цела населба ќе стане лабораторија за истражување на коронавирусот


Цела населба во германскиот град Хајнсберг ќе стане лабораторија за експертите да го проучуваат ширењето и однесувањето на коронавирусот и како тој може да се ...
| | веќе видена | слични

Едно истражување кое го спровеле од Харвард од Бостон, покажало дека загадувањето на воздухот е поврзано со поголема стапка на смртност кај луѓето заболени од ...
| | веќе видена | слични

„Германскиот Вухан“, градот Хајнсберг на границата со Холандија, беше еден од првите жаришта на коронавирусот. Причина: Германците сакаат карневал, па во ...
| | веќе видена | слични

Резултатите од истражувачката студија направена на универзитетот Харвард во САД покажаа дека загадениот воздух е поврзан со повисоката стапка на смртност од ...
| | веќе видена | слични

Таа студија покажа дека најмалото зголемување на нивото на загадување на воздухот во годините пред пандемијата, е поврзано со 15 проценти зголемена смртност од ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Употребата на медицински маски може да ја намали брзината на ширење на смртоносниот коронавирус, тврди меѓународна група научници, пренесува списанието ...
| | веќе видена | слични

Професорот Хендрик Штрек, главен виролог на универзитетот во Бон, вели дека коронавирусот не се пренесува со допирање на контаминирани површини, како што инаку ...
| | веќе видена | слични

Како што знаеме, коронавирусот меѓу луѓето се шири по пат на респираторни капки кои што пак се шират преку кашлање или кивање. Меѓутоа, научниците сега ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Статистиката не ја прави реалноста, статистика ја регистрира реалноста, тоа е нашата обврска и тоа мора да го направиме, порачува директорот на Државниот завод ...
сите 481 | | | веќе видена

Бугарија ја направи темата за проширувањето крајно видлива во Европската унија, но се покажа дека е невозможно во оваа фаза да каже „да“ за рамката за ...
сите 318 | | | веќе видена

Коалицијата „Маргини“ бара Собранието итно да го изгласа новиот состав на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) за да може да почне со ...
сите 223 | | | веќе видена

Пулмологот и специјалист по интерна медицина д-р Пјер Кори кој помагал во лечењето на ковид пациенти во неколку држави во САД апелира заболените од ковид-19 да ...
сите 208 | | | веќе видена

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 398 пациенти позитивен и суспектен на коронвирусот. По ...
сите 831 | | | веќе видена

Судењето за организаторите на настаните во Собранието од 27 април 2017 година продолжува на 28 јануари 2021 година, откако на денешното рочиште беа сослушани ...
сите 80 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи изврши претреси во Охрид при што еден угостителски објект кој работел во 18 часот е затворен. Против сопственикот на ...
сите 467 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Овој град е „германскиот Вухан“ – цела населба ќе стане лабораторија за истражување на коронавирусот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: