Хамас го ослободи Шалит, а Израел - 447 Палестинци

Израел и палестинскиот Хамас вчераутро, во Рафах, на граничниот премин со Египет, ја почнаа размената на првата група палестински затвореници во замена за киднапираниот израелски војник Гилад Шалит. Тој беше предаден на Израел, а оттаму кај своите се врати првата група од 447 палестински затвореници, меѓу кои и 287 осудени на смрт. Се надевам дека замената ќе донесе мир меѓу Израел и Палестинците", изјави вчера ослободениот израелски војник, видно среќен што е повторно дома. Претходно вчера египетската телевизија ги емитуваше првите снимки со Шалит од 2009 година. Во цивилна облека, тој изгледа слаб и блед, но во добра здравствена состојба. Другите 550 Палестинци треба да бидат ослободени за два месеца, пренесува МИА. Во градот Газа вчера се собраа околу 200.000 лица за да ги пречекаат ослободените палестински затвореници. Во Рамала, на Западниот Брег, тие ќе бидат поздравени од палестинскиот претседател Махмуд Абас. Израел се согласи да ослободи 1.027 Палестинци, меѓу кои има 27 жени, во две фази во замена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Турција пристигнаа 11 од 477 палестински затвореници ослободени со размената за израелскиот војник Гилад Шалит. Во Турција ќе пристигнат вкупно 42 палестински затвореници на кои според договорот им било забрането да претстојуваат на палестинска територија и во Израел. Тие пристигнале на аеродромот во Анкара со специјален лет од Каиро. Меѓу 11 Палестинци една е жена. Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу изјави дека Анкара била замолена привремено да прими дел од палестинските затвореници.
| | веќе видена | слични

Голем број политички коментатори сметаат дека трампата на затвореници нема да стори ништо за завршување на конфликтот Хамас ги пречека ослободените палестински затвореници во Газа Зошто тогаш Шалит е толку важен за Израел за да ослободи дури 1.027 затвореници? Ваквите одлуки не се нови за израелските власти. Еврејската држава во минатото повеќепати ослободуваше голем број затвореници за свои војници и граѓани. Едни од најголемите трампи досега се извршени во 1983 година, кога за шест војници се разменети 4.600 затвореници, и во 1985 година, кога за тројца војници се разменети 1.150 затвореници. Подготвеноста на Израел да склучува вакви договори е доказ и за цврстината и за слабоста на државата. Од една страна, Израел е цврст зашто на војниците и на нивните семејства им дава до знаење дека нема да ги остави на цедило ако бидат фатени од непријателите. Од друга страна, Израел е слаб бидејќи со ваквите договори им испраќа порака на потенцијалните киднапери дека може да очекуваат висока цена за секој ...
| | веќе видена | слични

Израелскиот војник е ослободен по пет години заробеништво во Газа, откако еврејската држава одлучи за него да пушти на слобода над 1.000 палестински затвореници. Експертите сметаат дека трампата нема да придонесе за завршување на конфликтот, а доказ за тоа е и информацијата оти обидите за обнова на мировните преговори пропаднале Шалит (во средина) се надева дека трампата ќе придонесе за мир меѓу Израелците и Палестинците Израелскиот војник Гилад Шалит и стотици палестински затвореници вчера ги преминаа границите на еврејската држава и се упатија во спротивни правци по трампата на еден затвореник за 1.000, која им донесе огромна радост на нивните семејства, но не стори ништо за решавање на повеќедеценискиот конфликт на Блискиот Исток. Шалит (25) или синот на сите, како што го нарекоа израелските медиуми, по повеќе од пет години минати во заробеништво во Газа се врати во својата татковина, каде што беше пречекан со прегратки, бакнежи и со солзи-радосници. Тој вчераутро од областа Газа беше префрлен во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Белата куќа изразила задоволство заради ослободување на израелскиот војник Гилат Шалит, по петгодишно заложништво во рацете на Хамас во Газа и најавила дека ќе ги поддржи мерките со кои ќе се олеснат преговорите помеѓу Израел и Палестина, додека Стејт Департментот изрази загриженост бидејќи се ослободуваат некои палестински затвореници кои се навистина опасни. „Среќни сме што Гилад Шалит е повторно со своето семејство. Кога станува збор за мировниот процес, сметаме дека двете страни мора да го олеснат враќањето на преговорите, а не да го отежнуваат“, рекол портпаролот на Белата куќа Џеј Карнеј. Портпаролот на Стејт департментот, Марк Тонер на новинарско прашање за тоа дали знае дали американската администрација ги предупредила Израелците за тоа колку се опасни некои од палестинските затвореници и изразила несогласување заради нивното ослободување тој одговорил потврдно, велејќи „не сакам да влегувам во детали. Само ќе Ви кажам дека изразивме загриженост за двете основи“. Првиот контингент од околу 500 ...
| | веќе видена | слични

Белата куќа изрази задоволство поради ослободувањето на израелскиот војник Гилад Шалит по петгодишно заробеништво во Палестина. Истовремено Белата куќа соопшти дека ќе ги поддржи напорите за обновување на преговорите меѓу Израел и Палестина. Од Стејт департментот пак изразија загриженост поради ослободувањето на некои палестински затвореници кои беа пуштени во замена за Гилад Шалит . /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

По петгодишно заточеништво, израелскиот војник Гилад Шалит е ослободен, според договорот со израел за размена на заробеници. Хамас им го предаде 25 - годишниот Гилад на египетските власти, како дел од договорот со Израел за размена на заробеници, а во замена за Гилад израелските власти ослободија 477 палестински затвореници, од вкупно договорените 1.000, кои ќе бидат ослободени следниот месец. Гилад беше заробен во 2006 година откако милитанти на Хамас навлегоа на територијата на Израел преку тунел од појасот Газа. Во тој напад загинаа двајца колеги на Гилад. Тој последен пат беше виден во јавноста во 2009 година на видео снимка што ја објави Хамас./С.Д.
| | веќе видена | слични

Авион со 11 палестински затвореници, ослободени од Израел според договорот за ослободување на израелскиот војник Гилад Шалит, слета во турската престолнина. Досега не е јасно каде ќе отседнат палестинските затвореници и колку долго. Палестинскиот амбасадор во земјата, рече дека тоа ќе биде решено од страна на турската влада. Турција, заедно со Катар и Египет, претходно изјави дека е подготвена да прифати некои од ослободените затвореници. - Тука нема вонредна состојба. Тоа е само придонес за блискоисточниот мировен процес , изјави турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу. Во вторникот Израел започна ослободување од затвор на 1027 палестински затвореници во две фази во замена за ослободувањето на Шалит, кој беше заробен од милитантите на "Хамас" во 2006 година. (Крај)
| | веќе видена | слични

САД изразиле загриженост поради ослободувањето на некои од палестинските затвореници во замена за израелскиот војник Голад Шалит, соопшти вчера Стејт департментот. На прашање дали американската Влада ги предупредиле израелските власти колку опасни се некои од затворениците и дали изразиле несогласување за нивно ослободување, портпаролот на Стејт департментот Марк Тонер изјави дека Вашингтон ги направил и двете работи. Подоцна тој изјави дека станува збор за лица осудени за убиства или повредување американски граѓани. - Во принцип, САД се против ослободување лица осудени за криминални дела против Американци, изјави тој. Во замена за израелскиот војник Гилад Шалит, вчера беа ослободени речиси 500 палестински затвореници. - Вашингтон ја изрази својата позиција откако имаше увид во списокот на ослободените лица, изјави Тонер.
| | веќе видена | слични

Останато

По силните реакции во јавноста откако се случи инцидент во „Охис“ претставници на иницијативата 02 во дебатните емисии констатираа дека многу прашања останаа ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски, денеска оствари средба со Aмбасадорката на ...
сите 112 | | | веќе видена

Пратеникот на американскиот претседател Доналд Трамп, за разговорите меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, вели дека само со присуство на сите регионални ...
сите 424 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 84 | | | веќе видена

Еден боливиски полицаец изјави дека чудесниот инцидент се случил кога вчера бил испукан куршум во градот Јапачани. Оскар Гутиерез, шеф на Специјалната единица ...
сите 249 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 18 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски до толку не можат да се помират со растот на платите па почнаа да измислуваат лажни формули околу растат на платите во ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хамас го ослободи Шалит, а Израел - 447 Палестинци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: