ЕВБ: Зеленото светло за Скопје и Тирана – голем чекор за регионот и притисок за останатите кандидати за членство

Откако беше потпишан Преспанскиот договор во јуни 2018 година, постоеја очекувања дека барем  Македонија ќе добие позитивната одлука за старт на преговорите за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Земјите-членки одлучија да ги отворат преговорите со Северна Македонија. Нема враќање назад, преговарачкиот воз замина од станицата и вие сте во него. Брзината ...
| | веќе видена | слични

Европската унија ќе подготви нацрт преговарачка рамка што ќе треба да ја вгради и новата методологија, вели евроамбасадорот Самуел Жбогар во интервју за МИА, ...
| | веќе видена | слични

Сега сте во возот за преговарање и тој ја напушти станицата, вели евроамбасадорот Самуел Жбогар во интервјуто за МИА. - Земјите членки конечно се согласија за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Импровизација на компас со стрелки под агол од 180 степени кои на едната страна го покажуваат НАТО, а на другата Европската Унија (ЕУ) е поставен пред ...
| | веќе видена | слични

Здружението за надворешна и меѓународна политика „Совет на Амбасадори“ ја поздравува потврдената Одлука за почеток на преговортите за членство на Северна ...
| | веќе видена | слични

„Совет на Амбасадори„ оценува дека ово е најголемо достигнување и пресврт во односите на Република Македонија со ЕУ после Лисабонската Декларација од 1992. ...
| | веќе видена | слични

Ова на Скопје му покажува дека склучувањето на политички храбри договори со соседите на крајот се исплатува. Но, времето да се стигне до оваа точка исто така ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Здравствениот систем во земјава е подготвен да прими многу поголем број пациенти отколку што сега се третираат во болниците, а спремен е и за пикот на ...
сите 764 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе 38 предлози за казнени налози против вкупно 43 лица за непостапување според здравствените прописи за ...
сите 263 | | | веќе видена

Владата на Република Северна Македонија го донесе вториот пакет економски мерки кои имаат за цел побрзо и поефикасно справување со економските последици од ...
сите 147 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче, вечерва одговори дека поранешната директорка на Кожната клиника е пуштена на домашно лекување од Клиниката за инфективни ...
сите 48 | | | веќе видена

Во интервју за „Фактор“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говори за економските мерки, задолжувањето на државата, солидарноста…Вас ве прозиваа во ...
сите 483 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕВБ: Зеленото светло за Скопје и Тирана – голем чекор за регионот и притисок за останатите кандидати за членство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: