УНИЦЕФ ја зголеми поддршката во 145 земји за да ги задржи децата да учат по затворањето училишта ширум светот поради Ковид-19


Со оглед на тоа дека затворањето на училиштата на национално ниво го нарушува образованието за повеќе од 80 проценти од учениците ширум светот, УНИЦЕФ денеска ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Светска банка денеска го одобри првичниот глобален пакет од 1,9 милијарди американски долари за надминување на кризата предизвикана од пандемија на вирусот што ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Повеќе од 80 држави досега се обратиле до Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за финансиска помош за вкупно 20 милијарди долари во борба против пандемијата со ...
| | веќе видена | слични

Економските ефекти од пандемијата на коронавирусот веќе на големо се чувствуваат, а влада проценува дека поради намалената економска активност во буџетот за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави денеска дека светот заостанува во развивањето координирани мерки за борба против коронавирусот, јави ДПА. ...
| | веќе видена | слични
4 копии
10 копии

Светската банка денеска ги повика земјите од Групата 20 најсилни светски економии да не воведуваат нови ограничувања на извозот на медицински средства, на ...
| | веќе видена | слични

Светската банка ги повикува земјите членки на Групата 20 да не воведуваат нови ограничувања на извозот на медицински средства, храна и производи клучни за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерството за здравство информира дека откако кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека истиот бил позитивен на ковид-19, Центарот за јавно ...
сите 152 | | | веќе видена

Откако инспекторите го преспаа цело лето, сега ќе ги засилувале контролите во угостителските објекти. Од пазарниот инспекторат сега велат дека оние ресторани ...
сите 400 | | | веќе видена

Попладнево околу 17 часот на инфективното одделение во велешката болница почина 61 годишна пациентка од Велес. Пациентката била во тешка здравствена состојба ...
сите 128 | | | веќе видена

„Имам можност вечерва да говорам во пресрет на можеби најголемиот македонски национален празник – основањето на ВМРО. Практично, организацијата ВМРО, или уште ...
сите 92 | | | веќе видена

Македонската држава и македонскиот народ живеат во секојдневие во кое се соочени со огромна здравствена и економска криза, што е излезена од контрола, но и со ...
сите 246 | | | веќе видена

Максим Ацевски, главниот државен ревизор, во интервју за „360 Степени“ синоќа рече дека ДЗИ нема надлежност да го испита работењето на Националната агенција за ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УНИЦЕФ ја зголеми поддршката во 145 земји за да ги задржи децата да учат по затворањето училишта ширум светот поради Ковид-19

Од:
До кого (е-маил):
Порака: