Училиштата почнаа да функционираат онлајн чекаат насоки за оценувањето, а средните и за матурскиот испит


Е-учењето е голем предизвик за нашата земја, но воедно и голема шанса ИТ-технологијата понатаму повеќе да се применува во наставата. Основните и средните ...
| | веќе видена | слични

Од МОН остануваат на ставот дека бројчано оценување на учениците е изводливо, а контролни тестови за третото тримесечие да се прават на интернет. Иако ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Недостигот од унифицирана платформа за спроведување на настава и обезбедувањето на опрема за учениците од социјално загорезните семејства го онезвозможуваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бирото за развој на образованието (БРО) завчера објави упатство за начинот на оценување на учениците, во периодот додека тие учат од дома и имаат настава на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бројни родители и ученици се растревожени од најавите на Министерството за образование и наука дека ќе се оценува успехот на децата во периодот додека трае ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Училиштата во Општина Аеродром обезбедија компјутери за учениците од социјално ранливите категории, со цел непречено одвивање на онлајн-наставата. На овој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Едно медицинско лице од Клиниката за инфективни болести е позитивно на коронавирус, соопшти на попладневната прес конференција министерот Венко Филипче.-На ...
сите 859 | | | веќе видена

Охрид, 3. април 2020 (Inpress) – Семејството на почината 37-годишна родилка Фатиме Бајрам од Охрид обвинува дека дежурните гинеколози од охридската болница не ...
сите 291 | | | веќе видена

Тепачите од Штип обвинението ќе го чекаат во затворот во Куманово. Судија на претходна постапка го прифати барањето на штипското обвинителство насилниците од ...
сите 176 | | | веќе видена

Европската унија подготвува економски план за развој на земјите од Западен Балкан што ќе биде претставен на Самитот ЕУ-Западен Балкан што треба да се одржи во ...
сите 360 | | | веќе видена

Утре и задутре повеќе полиција на улиците. Полицискиот час во сабота и недела започнува од 16 часот и трае до утре дента до пет наутро. Минатиот викенд МВР ...
сите 565 | | | веќе видена

Во вторникот остварив телефонски разговор со премиерот на Република Словенија и лидер на нашата сестринска партија СДС, Јанез Јанша. Разменивме мислења и ...
сите 349 | | | веќе видена

Во ова тешко време кога сите се соочуваме со последиците од коронавирусот, државата прави се да се спаси секое едно работно место, секоја компанија и да ...
сите 439 | | | веќе видена

Лицитирањето на суми за буџетската дупка ги загрозува македонските позиции пред странските но и домашните кредитори, изјави во „Вин Вин“ на Телма, поранешниот ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Училиштата почнаа да функционираат онлајн чекаат насоки за оценувањето, а средните и за матурскиот испит

Од:
До кого (е-маил):
Порака: