Светот пред нова закана – ХАНТАВИРУС! Кои се симптомите на овој вирус од кој почина еден човек во Кина?


Синоќа главна тема на социјалните мрежи беше новиот, хантавирус од кој што почина еден човек во Кина. Еден Кинез почина како последица на хантавирусот, ...
| | веќе видена | слични

Прилог емитуван на 16 ноември 2015 година на италијанската телевизија РАИ 3 овие денови предизвика бура од реакции во Италија, но и пошироко. Имено станува ...
| | веќе видена | слични

Додека во светски рамки ковид-19 со својата пандемија сее жртви и заразува сè поголем број луѓе, научниците посветено се обидуваат со сигурност да утврдат од ...
| | веќе видена | слични

Студија отвора некои интересни можности во врска со потеклото на коронавирус Иако сѐ уште ги немаат сите одговори, вклучувајќи го и тоа во кој момент преминал ...
| | веќе видена | слични

Ковид-19 можел да се ширри меѓу луѓето со години или децении пред да се појави пандемијата, открива тим од научници во новата, алармантна студија, пишув „НЗ ...
| | веќе видена | слични

Еден Кинез почина како последица на хантавирусот, пренесуваат тамошните медиуми, а поради тоа се прошири паника во моментот кога целиот свет се бори со ...
| | веќе видена | слични

Италијанската телевизија „Раи 3“ во својата научна емисија „Леонардо“, уште во 2015 година емитувала прилог во кој се тврди дека кинеските научници создале ...
| | веќе видена | слични

Откриено е дека животните панголини кои често се шверцуваат носат вирус многу сроден на оној кој токму сега е многу раширен шриум цела планета. Научниците ...
| | веќе видена | слични

„Станува збор за коронавирус кој што ги напаѓа дишните патишта, а инфекцијата може да се прошири директно од лилјаците“ – велат во емисијата. Во екот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека во Куманово интензивно се работело, земени се материјали, и рано е да се каже ...
сите 583 | | | веќе видена

На свечена церемонија со кревање на знамето на Северна Македонија, вчера во седиштето на НАТО во Брисел се означи официјалното пристапувањето на земјава во ...
сите 235 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 31. март 2020 (Inpress) – Заврши увидот на Државниот санитарен и здравствен инспекторат во охридската Општа болница при што се детектирани ...
сите 159 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче, вечерва одговори дека поранешната директорка на Кожната клиника е пуштена на домашно лекување од Клиниката за инфективни ...
сите 143 | | | веќе видена

Благодетите од НАТО членството и од почетокот на пристапните преговори со ЕУ граѓаните ги гледаат и во борбата против корона вирусот. Се гледа од каде ни доаѓа ...
сите 506 | | | веќе видена

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 32-ра седница на која беше разгледан и усвоен вториот пакет економски мерки за справување ...
сите 230 | | | веќе видена

Донесени се важни одлуки, државата ги спасува работните места на граѓаните. Драго ми е што денеска Владата на Македонија прифати и усвои голем дел од ...
сите 273 | | | веќе видена

Здравствени власти ги зајакнуваат капацитетите на Инфективната клиника, каде веќе дел од расположливите кревети се пополнети. Со помош на Армијата се ...
сите 142 | | | веќе видена

Повеќето граѓани на Србија, или барем оние кои се мобилни корисници, вечерва добија драматични СМС-пораки за состојбата со епидемијата на коронавирус во таа ...
сите 832 | | | веќе видена

Врвен приоритет на Владата е здравјето и животот на граѓаните и затоа голем дел од ресурсите ги насочуваме кон заштита на луѓето и намалување на ризикот од ...
сите 347 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светот пред нова закана – ХАНТАВИРУС! Кои се симптомите на овој вирус од кој почина еден човек во Кина?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: