Пахор: Ја контролираме епидемијата, се согласувам да испратиме војска на границата со Хрватска

Словенечкиот претседател Борут Пахор изјави дека се согласил да се испрати војска на јужната граница заради опасност од илегална миграција, но дури откако ќе ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Словенечката Влада, по дводневно заседание, конечно го усогласи и објави таканаречениот „Корона Закон”, со кој граѓаните и компаниите ќе добијат директна ...
| | веќе видена | слични

Србија подготвува пакет-мерки од повеќе од пет милијарди евра за закрепнување на економијата погодена од коронавирусот, а Словенија за таа намена ќе издвои три ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Словенечката Влада на специјална седница, што се одржа надвор од Љубљана, односно во Брдо кај Крањ, одлучи сите станбени згради во државата комплетно да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии
11 копии

Со специјален лет на компанијата Виз Еир, околу 130 наши граѓани кои престојуваа во Словенија се враќаат дома во Македонија. Како што јави дописникот на МИА од ...
| | веќе видена | слични

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, авионот претпладнево полета од аеродромот Берник, а во него беа оние кои поради епидемијата на коронавирусот сакаа ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерството за образовани на Словенија донесе одлука градинките и училиштата, кои не работат поради епидемијата на коронавирусот да останат затворени и по ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Со конвој од десет автомобили почна враќањето на словенечките граѓани кои беа затекнати во Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Луѓето беа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Подобро сите да стиснеме заби два месеци, со цел секој да може да има приход, отколку да се доведе во прашање генералната исплата на платите. Вака лидерот на ...
сите 547 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција нагласи дека системот не потфрлил во однос на заштитата на здравјето на медицинскиот ...
сите 557 | | | веќе видена

Нова герила акција, овој пат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Пред „белата палата“ во Центарот на Скопје се појави Компас на кој стрелките се насочени кон ЕУ и ...
сите 134 | | | веќе видена

Граѓаните се загрижени бидејќи Владата нема јасен план и стратегија за справување со економскмите последици како резултат на пандемијата на коронавирусот, ...
сите 185 | | | веќе видена

Земјава најверојатно во јуни ќе ги стартува преговорите со Европската Унија. Во интервјуто за Фактор, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, зборуваше за тоа какви ...
сите 399 | | | веќе видена

Една од жртвите е 31 годишен скопјанец. Нови 18 заразени во државата. Министерот Филипче предупредува дека бројките на заразени и жртви ќе растат. Директорката ...
сите 576 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пахор: Ја контролираме епидемијата, се согласувам да испратиме војска на границата со Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: