Велешани ќе имаат доволно вода за пиење ова лето, велат надлежните


Велешани и останатите кои се снабдуваат со вода за пиење од ХС Лисиче нема да бидат жедни во текот на летото. Ова го тврдат надлежните од ЈПВ „Лисиче“ откако ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии
4 копии

Нивоата на повеќето реки во земјава се околу просекот за март. Речиси двојно пониски се само на Сатеска кај Ботун и на Лепенец кај Скопје. Според денешните ...
| | веќе видена | слични

Според денешните хидролошки мерења, извесни покачување се забележани на Вардар кај Демир Капија, Пчиња кај Пелинце и Струмица кај Ново Село. Зголемување на ...
| | веќе видена | слични

Ковид 19 и сушата, македонските земјоделци пред стартот на пролетната сеидба се борат на два фронта. Ги почитуваат препораките на надлежните и ограничувањето ...
| | веќе видена | слични

Последните врнежи од снег и дожд го подобрија нивото на вода во вештачкото езеро Калимнаци, кое дава живот на нивите од виничко па се до Овче Поле. Надеж има ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако инспекторите го преспаа цело лето, сега ќе ги засилувале контролите во угостителските објекти. Од пазарниот инспекторат сега велат дека оние ресторани ...
сите 400 | | | веќе видена

Попладнево околу 17 часот на инфективното одделение во велешката болница почина 61 годишна пациентка од Велес. Пациентката била во тешка здравствена состојба ...
сите 128 | | | веќе видена

„Имам можност вечерва да говорам во пресрет на можеби најголемиот македонски национален празник – основањето на ВМРО. Практично, организацијата ВМРО, или уште ...
сите 92 | | | веќе видена

Македонската држава и македонскиот народ живеат во секојдневие во кое се соочени со огромна здравствена и економска криза, што е излезена од контрола, но и со ...
сите 246 | | | веќе видена

Максим Ацевски, главниот државен ревизор, во интервју за „360 Степени“ синоќа рече дека ДЗИ нема надлежност да го испита работењето на Националната агенција за ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Велешани ќе имаат доволно вода за пиење ова лето, велат надлежните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: