Надежен заклучок на повеќе студии: Повисоките температури го забавуваат коронавирусот


Научниците од повеќе земји независно едни од други дојдоа до откритие што буди надеж - повисоките температури и поголемата влажност го забавуваат делувањето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Коронавирусот, како и секој останат вирус е примитивно суштество на кое тешко му е да се заштити од ултравиолетово зрачење“ – сметаат научниците. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Луѓето заразени со коронавирус можат да заразат друго лице еден до три дена пред да се појават првите симптоми, вели студијата на американскиот Центар за ...
| | веќе видена | слични

Последното истражување на Универзитетот во Хонг Конг за карактерот и отпорноста на новиот коронавирус се однесува на температурата на која коронавирусот живее, ...
| | веќе видена | слични

Избивањето на епидемијата на коронавирусот ги натера јавноста и медицинските работници да бараат маски за лице, а поради недостатокот, тие се користат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Новиот коронавирус е најактивен на температура околу 4 степени Целзиусови, додека, пак, на температура од 70 степени умира за само пет минути, покажало ...
| | веќе видена | слични

Новиот корона вирус е најактивен на температура на околу 4 степени Целзјусови, додека на температура од 70 степени умира за околу пет минути, покажале ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Иако податоците за влијанието на температурата врз ширењето на коронавирусот досега се различни, се чини дека неодамнешните истражувања во Грција покажаа дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кардиолозите советуваат дека срцевите заболувања го зголемуваат ризикот при пандемија на КОВИД 19 и токму навремените информации и препораките се силно оружје ...
сите 427 | | | веќе видена

Девојка стуткана во ќоше, еден снима на мобилниот, а другиот ја удира со клоци и боскови по стомакот, грбот и главата, потоа улогите си ги менуваат. Рацете и ...
сите 191 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Предлог за издавање казнен налог против еден обвинет за кривично дело – ...
сите 502 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска се сретна со министерот за надворешни работи и трговија на Република Унгарија, Петер Сијарто На средбата, на која се ...
сите 147 | | | веќе видена

Како резултат на пандемијата со коронавирус и воведениот полициски час, Општина Карпош објавува Јавен повик и пријава за онлајн работа и достава на продукти од ...
сите 217 | | | веќе видена

Охрид, 3. април 2020 (Inpress) – Семејството на почината 37-годишна родилка Фатиме Бајрам од Охрид обвинува дека дежурните гинеколози од охридската болница не ...
сите 150 | | | веќе видена

Угостителите од сите градови во земјата кои по стапувањето на сила на уредбата на државата и мерките за заштита од вирусната инфекција не работат, соопштија ...
сите 257 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Надежен заклучок на повеќе студии: Повисоките температури го забавуваат коронавирусот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: