Австријците работат со полна пареа на вакцина: Од крвна плазма на излечените пациенти ќе направат лек, еве како


Во Виена забрзано, со помош на фармацевтскиот концерн "Такеда", работи на развој на вакцина против коронавирус. Вакцината се произведува на основа на антитела ...
| | веќе видена | слични

Научниците од рускиот Институт за хемиска биологија и фундаментална медицина се подготвени за 30 дена да развијат лек за коронавирусот врз основа на крвта на ...
| | веќе видена | слични

Затоа, сите очи сега се свртени кон научниците и фармацевтите. Во моментов, околу 30 компании и универзитети се натпреваруваат во развојот на вакцината, а ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Тим кинески научници изолираше неколку антитела, за кои се тврди дека се „исклучително ефикасни“ во спречување на продирањето на коронавирусот во клетките. ...
| | веќе видена | слични

Практично, оние кои што веќе оздравеле од коронавирусот би можеле да бидат ‘лек’ за оние кои што се заразени... Научниците од рускиот Институт за хемиска ...
| | веќе видена | слични

Лекот би можел да се дава на припадниците на ризичните групи за да се намали можноста од инфекција, но истражувачите потенцираат дека не станува збор за ...
| | веќе видена | слични

Европската агенција за лекови го поздравува големиот број на клинички тестирања бидејќи тие се неопходни да се дојде до податоци потребни да се соберат докази ...
| | веќе видена | слични

Изминатите неколку недели и месеци, Европската агенција за лекови (ЕМА) имаше соработка со многу производители на лекови и многу истражувања се во тек, но, во ...
| | веќе видена | слични

Според ново истражување, шилците, или „круните“ на новиот ковид-19, со кои тој се прицврстува на клетките пред да почне да се размножува во човечкиот ...
| | веќе видена | слични

Новиот коронавирус мутира како и останатите вируси и сега има осум видови кои кружат на планетата, тврдат научниците и додаваат дека добра вест е што мутациите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во моментов еден инфектолог од Куманово е заболен од Ковид-19, а еден од Штип е во самоизлоација, одговори на прашање на денешната прес конференција ...
сите 774 | | | веќе видена

Парични казни ќе добијат екс директорката на Охридската општа болница и инфектолозите поради утврдени пропусти во случајот со 66 годишната пациентка од ...
сите 192 | | | веќе видена

Радовишкото обвинителство обвини 11 лица за непочитување на одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Македонија, соопштија ...
сите 298 | | | веќе видена

Почнувајќи од 20 март, односно кога почнуваат да се чувствуваат ефектите од здравствените мерки преземени за спречување на ширење на корона вирусот, се ...
сите 156 | | | веќе видена

Во Србија во изминативе 24 часа се зголемува бројот на тестирни лица и од 810 новотестирани, позитивни на коронавирусот се 160 лица, со што од 4371 тестирани ...
сите 553 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче, вечерва одговори дека поранешната директорка на Кожната клиника е пуштена на домашно лекување од Клиниката за инфективни ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Австријците работат со полна пареа на вакцина: Од крвна плазма на излечените пациенти ќе направат лек, еве како

Од:
До кого (е-маил):
Порака: