Се продолжува важноста на потврдите за родителите кои останаа дома да чуваат деца


Министерството за труд и социјала извести дека согласно заклучоците на Владата претходно обезбедените потврди издадени од градинките, основните училишта и ...
| | веќе видена | слични

Левица бара од Владата да донесе уредба и родителите на деца под 10 години кои не одат во градинка да бидат ослободени од работа. Откако добивме повеќе пријави ...
| | веќе видена | слични

Партијата Левица, преку соопштение информира дека побарала од владата дополнување и изменување на мерката усвоена на XVI-та седница на Влада, односно мерката ...
| | веќе видена | слични

Партијата Левица испрати допис до Владата и до Министрерството за труд и социјална политика со кој бара од работа да биде ослободен барем еден родител чие дете ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако добивме повеќе пријави дека родители со деца под 10 годишна возраст (кои не посетуваат градинка) не можат да бидат ослободени од работни активности, ...
| | веќе видена | слични

Најбрзо што може ќе биде решен проблемот со жените на кои им истекува породилното отсутво во овој период, најави министерот за здравство Венко Филипче. Станува ...
| | веќе видена | слични

По воведувањето на полицискиот час, најголем број од родителите кои немаат старателство, не можат да си ги видат своите деца кои најчесто живеат со мајките, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На социјалната мрежа Фејсбук група од неколку стотина членови на групата „Мајки на трудничко“, основана за сите мајки на кои им истекува породилното отсуство, ...
| | веќе видена | слични

На Фејсбук има група од неколку стотина членови, „Мајки на трудничко“, основана за сите мајки на кои им истекува породилното отсуство, а поради настанатата ...
| | веќе видена | слични

-Сакаме да се напушти праксата на доделување на детето на само еден родител. Наместо тоа, во предлог законот ставивме дефиниција што претставува заедничко ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новиот објект за хирургија во Охрид ќе функционира како болница за заразени од коронавирус, а во Куманово ќе се прави стручна проценка дали да се воведе ...
сите 182 | | | веќе видена

Со честитика за членството на Македонија во НАТО, американската амбасадорка во Алијансата Кеј Белји Хачисон во интервју за Телма порачува дека станувајќи 30-та ...
сите 301 | | | веќе видена

Едно лице од Битола и две лица од Прилеп во изминатите 24 часа на територија на СВР Битола го прекршиле полицискиот час. Лицето од Битола кое што го прекршило ...
сите 514 | | | веќе видена

Новинарот Фуркан Салиу разговараше со девојката од Штип, жртва на насилничкото однесување на две млади млади момчиња. Во разговор со новинарот, младата ...
сите 85 | | | веќе видена

Министерството за здравство информираше дека негативен на Ковид-19 е резултатот на бебето родено на 30-ти март на Клиниката за гинекологија и акушерство во ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се продолжува важноста на потврдите за родителите кои останаа дома да чуваат деца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: