Се продолжува важноста на претходно обезбедените потврди на име на родителот корисник на мерката за ослободување од работа поради грижа за дете со навршена возраст до 10 години


Согласно Заклучокот на Владата од 25-тата седница од 21 март 2020, дека сите заклучоци, мерки, насоки и препораки во функција на преземање дополнителни мерки и ...
| | веќе видена | слични

Левица бара од Владата да донесе уредба и родителите на деца под 10 години кои не одат во градинка да бидат ослободени од работа. Откако добивме повеќе пријави ...
| | веќе видена | слични

Партијата Левица, преку соопштение информира дека побарала од владата дополнување и изменување на мерката усвоена на XVI-та седница на Влада, односно мерката ...
| | веќе видена | слични

Партијата Левица испрати допис до Владата и до Министрерството за труд и социјална политика со кој бара од работа да биде ослободен барем еден родител чие дете ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако добивме повеќе пријави дека родители со деца под 10 годишна возраст (кои не посетуваат градинка) не можат да бидат ослободени од работни активности, ...
| | веќе видена | слични

Најбрзо што може ќе биде решен проблемот со жените на кои им истекува породилното отсутво во овој период, најави министерот за здравство Венко Филипче. Станува ...
| | веќе видена | слични

По воведувањето на полицискиот час, најголем број од родителите кои немаат старателство, не можат да си ги видат своите деца кои најчесто живеат со мајките, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На социјалната мрежа Фејсбук група од неколку стотина членови на групата „Мајки на трудничко“, основана за сите мајки на кои им истекува породилното отсуство, ...
| | веќе видена | слични

На Фејсбук има група од неколку стотина членови, „Мајки на трудничко“, основана за сите мајки на кои им истекува породилното отсуство, а поради настанатата ...
| | веќе видена | слични

-Сакаме да се напушти праксата на доделување на детето на само еден родител. Наместо тоа, во предлог законот ставивме дефиниција што претставува заедничко ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Девојка стуткана во ќоше, еден снима на мобилниот, а другиот ја удира со клоци и боскови по стомакот, грбот и главата, потоа улогите си ги менуваат. Рацете и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска оствари средба со унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто кој беше на еднодневна посета на нашата земја и ...
сите 133 | | | веќе видена

Почна со работа владиниот кол центар за компаниите и за граѓаните, кои со повик на бројот 02/324-8040, ќе можат да ги добијат сите информации за економските и ...
сите 398 | | | веќе видена

На дебатата најавени се обраќања на претседателот на државата Стево Пендаровски, техничкиот премиер Оливер Спасовски и шефот на канцеларијата за врски на НАТО ...
сите 157 | | | веќе видена

Владата воведува нови ригорозни мерки во борба со коронавирусот, поради непочитувањето на досегашните. Од среда полицискиот час ќе почнува од 16 часот до 5 ...
сите 138 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче во неколку наврати потенцираше дека се вршат голем број на тестирања, односно дека досега се направени помеѓу 4000 и 5000 ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се продолжува важноста на претходно обезбедените потврди на име на родителот корисник на мерката за ослободување од работа поради грижа за дете со навршена возраст до 10 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: