Израелецот Амир Ор – лауреат на Струшките вечери на поезијата 2020

Амир Ор е интригантен автор, кој доаѓа и се надоврзува на една, исклучително богата и влијателна книжевна и културна традиција, како што е хебрејската, која ...
| | веќе видена | слични

Димковска, што значи ова високо признание за Вас како автор, како творец и како првиот „добитник кој живее во Словенија, но не пишува на словенечки јазик“? ...
| | веќе видена | слични

„Бата прес“ на македонски јазик го објави романот „Единственото сеќавање на Флора Бенкс“ од британската авторка Емили Бар. Романот од англиски го преведе Ацо ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нема подобра комбинација од добра книга и шолја чај. Додека траат засилените мерки против коронавирусот, искористете го слободното време за да ги прочитате ...
| | веќе видена | слични

Онлајн, преку својот профил на „Фејсбук“, младиот автор Божидар Божиновски, познат како Moџо Килингтон вчеравечер (21. март) го промовира својот прв роман ...
| | веќе видена | слични

Останато

Подобро сите да стиснеме заби два месеци, со цел секој да може да има приход, отколку да се доведе во прашање генералната исплата на платите. Вака лидерот на ...
сите 547 | | | веќе видена

Во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил. Тој ...
сите 557 | | | веќе видена

Нова герила акција, овој пат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Пред „белата палата“ во Центарот на Скопје се појави Компас на кој стрелките се насочени кон ЕУ и ...
сите 134 | | | веќе видена

Земјава најверојатно во јуни ќе ги стартува преговорите со Европската Унија. Во интервјуто за Фактор, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, зборуваше за тоа какви ...
сите 399 | | | веќе видена

Граѓаните се загрижени бидејќи Владата нема јасен план и стратегија за справување со економскмите последици како резултат на пандемијата на коронавирусот, ...
сите 185 | | | веќе видена

Една од жртвите е 31 годишен скопјанец. Нови 18 заразени во државата. Министерот Филипче предупредува дека бројките на заразени и жртви ќе растат. Директорката ...
сите 576 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Израелецот Амир Ор – лауреат на Струшките вечери на поезијата 2020

Од:
До кого (е-маил):
Порака: