Тетовско семејство изработува и донира бесплатни маски

11 копии

Околу 500 маски со визири испечатени на 3-Д принтери изминативе денови беа доставени во повеќе клиники и институции како: Клиника за гинекологија и акушерство, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Над 12.000 заштитни маски досега произведоа и поделија прилепските фирми кои неуморно ги изработуваат за заштита на медицинските лица, на вработените во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во изминативе два дена екипата на иницијативата за печатење медицинска опрема работи со полна пареа.Целата иницијатива започна со неколку 3D принтери, а ...
| | веќе видена | слични

Истовремено се изработени околу 300 штитници со 3Д технологија и со принтери. Штитниците пред неколку дена почнаа да ги изработуваат во прилепската фирма ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Техничкото училиште „Ѓорги Наумов“ од Битола се вклучи во процесот на изработка на визир маски потребни за вработените во јавните и приватните здравствени ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иван Огненовски, првиот пациент кај нас на кој вчера му беше трансплантирано срце од донор е во буден и е во стабилна состојба, објави вчера министерот за ...
сите 251 | | | веќе видена

„Има две големи контрадикторности кај ВМРО ДПМНЕ, од една страна критикуваат како лошо се менаџира кризата, а ВМРО ДПМНЕ излезе со формално барање за ...
сите 356 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев во гостувањето во вестите на Македонската радио телевизија говореше за објавените видео материјали на социјалните ...
сите 237 | | | веќе видена

Преку креирање дигитална платформа се планира да се зголеми конкурентноста и да се отвори можноста за пласирање на финални производи од текстилните компании и ...
сите 369 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил ...
сите 194 | | | веќе видена

Неверојатен избор на гостин и тема на последната емисија 360 Степени на Алсат М во моменти кога се зголемува бројот на заразени и починати од Ковид19, кога ЈО ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тетовско семејство изработува и донира бесплатни маски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: