Граѓанскиот сектор бара брзo формирање на Комисијата за заштита од дискриминација


Брзо формирање на комисијата за заштита од дискриминација и активно учество на локалните самоуправи кои ке работат на подигање на јавната свест дека треба да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Коалицијата МАРГИНИ и Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост ЕСЕ, со поддршка на Фондација Отворено општество – Македонија започнаа кампања за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дискриминацијата ја имаме во речиси сите сегменти во општеството и потребна е проактивна борба, нагласуваат од мрежата на 10. организации кои спроведуваат ...
| | веќе видена | слични

Покажуваат податоците од надлежните институции и од граѓанските здруженија вклучени во националната мрежа за дискриминација. Во локалните самоуправи најголема ...
| | веќе видена | слични

Останато

Се што ВМРО-ДПМНЕ прави со месеци, и овде во Собранието е деструкција, неодговорно дејствување на штета на граѓаните и државата и безобразно ширење невистини. ...
сите 350 | | | веќе видена

Во овие моменти има услови за спроведување на пописот на терен, но секој поединец мора да ги почитува безбедносните протоколи, тврди директорот на Државниот ...
сите 423 | | | веќе видена

Македонските безбедносни служби треба да го вклучат алармот после пораките од бугарскиот претседател Румен Радев кој побара разузнавачките служби да испитаат ...
сите 206 | | | веќе видена

Иако од Заводот за статистика уверуваат дека нема посериозни проблеми со веб-платформата за самопопишување, дијаспората посочи дека наишла на бројни ...
сите 139 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања, а регистрирани ...
сите 451 | | | веќе видена

Две лица од Скопје на возраст 28 и 24 години утрово се пронајдени мртви во автомобил по пријава дека дека на бул. „Македонско – Косовска бригада“ во Скопје се ...
сите 141 | | | веќе видена

На пат до Апелација, казната за Сашо Мијалков ќе се намали од 12 на 9 години затвор. Делото „примање награда за противзаконито влијание“, кое се однесува на ...
сите 273 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против седуммина учесници на протестите во врска со ...
сите 349 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Граѓанскиот сектор бара брзo формирање на Комисијата за заштита од дискриминација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: