Костадинов: Предметот против Јово Вангеловски ја потврдува потребата од Законот за ЈО и реформи во правосудството


За потсетување, Јово Вангеловски познат во јавноста и како Јово Превара е поранешен претседател на Врховниот суд, кум на Трајко Вељановски кој е меѓу ...
| | веќе видена | слични

Стотици луѓе невини лежат во затвори па затоа ревизијата на судските одлуки што ја најави претседателот на СДСМ Зоран Заев не треба да се ограничува само на ...
| | веќе видена | слични

Врховниот суд го дигна гласот. На политичките партии им порача да се воздржат од загрозување на независното и самостојно постапување на судската власт и ...
| | веќе видена | слични

Врховните судии на општа седница го отфрлија барањето на поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски и судијката од истиот суд, Рахилка ...
| | веќе видена | слични

Милионерот Владимир Панчевски, до скоро претседател на Кривичниот суд, човек против кого има кривична пријава за влијание врз судски одлуки, експонент на ...
| | веќе видена | слични

Вечерва во емисијата „Што не е јасно“ за Извештајот на ЕК во однос на судството, адвокатот Звонко Давидовиќ нотираше дека во случаи каде на суспендиран судија ...
| | веќе видена | слични

Врховните судии ги отфрлаат сите надворешни влијанија, по денешното заседавање информираат дека на општата седница искажуваат загриженост од однесувањата на ...
| | веќе видена | слични

Стево Пендаровски, претседателот на Македонија, во своето денешно интервју за „Слободен Печат“ вели дека неподамнешните протестни маршови на СДСМ, а потоа и на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интензивна дипломатска активност се одвива овие денови на македонските владини претставници за одржување на првата меѓувладина конференција со ЕУ. Владата во ...
сите 803 | | | веќе видена

Во ковид центрите во Скопје во изминатите 24 часа хоспитализирани се 23 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Од утрово поради намален број на ...
сите 664 | | | веќе видена

О2 иницијативата поднесе барање до претседателот Стево Пендаровски да не го потпише указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на ...
сите 102 | | | веќе видена

Хамас соопшти дека истрелал 130 ракети кон Израел денеска, вклучително и кон центарот на државата, како одмазда за ударот врз повеќекатницата во Газа. Во Тел ...
сите 345 | | | веќе видена

Адвокатот Дељо Кадиев по јавната седница за „Рекет“ во Апелација, кажа дека пресудата од Кривичниот суд треба да се укине, бидејќи има многу грешки и повреди ...
сите 212 | | | веќе видена

Шефот на државата Стево Пендаровски деновиве повторно ја актуелизираше темата за судењето на организаторите и насилниците кои упаднаа во Собранието на 27 април ...
сите 24 | | | веќе видена

Вакцинациската нееднаквост продолжува да биде секојдневна тема на дискусија на глобалната сцена. Питер Беумоунт пишува во The Guardian дека светот моментално ...
сите 160 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири денеска не откри детали дали повторно ќе биде предложен за потпретседател на партијата. Прашан дали на престојниот ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Костадинов: Предметот против Јово Вангеловски ја потврдува потребата од Законот за ЈО и реформи во правосудството

Од:
До кого (е-маил):
Порака: