Професор-робот, виртуелна училница... Технологијата многу ќе го промени високото образование

Замислете студент кој пристигнува на предавање во автономно возило, повторува пред испит од белешки што ги чита на внатрешната страна од шофершајбната и ...
| | веќе видена | слични

За разлика од милениумците, генерацијата Z влегува на пазарот на трудот на релативно просперитетна возраст. Но, тоа не е единствената причина поради која тие ...
| | веќе видена | слични

За да ги подобри своите алгоритми за препознавање говор, „Фејсбук“ ќе им плаќа на дел од своите корисници во САД за да го користи нивниот глас. Делови од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за здравство Венко Филипче на својот официјален фејсбук профил наведе дека иако е сѐ уште рано било што да заклучуваме, линеарниот раст на заболени ...
сите 660 | | | веќе видена

На свечена церемонија со кревање на знамето на Северна Македонија, вчера во седиштето на НАТО во Брисел се означи официјалното пристапувањето на земјава во ...
сите 256 | | | веќе видена

Финансиска подршка на погодени од кризата правни субјекти, работодавачи од приватниот сектор за месеците април и мај 2020 година, со износ на минимална плата ...
сите 325 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче, вечерва одговори дека поранешната директорка на Кожната клиника е пуштена на домашно лекување од Клиниката за инфективни ...
сите 39 | | | веќе видена

Според прогнозите на италијанскиот Институт Ејнауди за економија и финансии, епидемијата на новиот коронавирус во Италија би завршила до 5 мај.Епидемиолошкото ...
сите 701 | | | веќе видена

Во август 2016 година, скопските села Стајковци, Смилковци, Арачиново и други помали населени места беа поплавени од обилни врнежи од дожд. Поплавите однесоа ...
сите 142 | | | веќе видена

Како дополнување на системот на центрите за јавно здравје кои земаат примероци за тестирање за коронавирус од утре почнуваат со работа мобилните екипи. ...
сите 67 | | | веќе видена

Секој граѓанин ќе може да пријави доколку забележи угостителски објекти кои работат или, пак, зголемување на цените на основните производи. Како што информира ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Професор-робот, виртуелна училница... Технологијата многу ќе го промени високото образование

Од:
До кого (е-маил):
Порака: