Универзитетските професори ќе добијат зголемени плати за 10%


Државата континуирано ги намалува средствата за образование. Од одвоени 1,1 отсто од БДП во 2010 година за високото образование, буџетот се намалил на 0,8 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Независниот синдикат на судската полиција го поздравува Планот за едукација и тренинг на вработените, кој го донесе Министерството за правда, сепак посочува ...
| | веќе видена | слични

Анализата на структурата на вработените во јавните универзитети и научните установи покажува катастрофална состојба на најстарите универзитети во Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Добија обуки и тренинг, а се уште немаат оружје и унифицирани униформи. Независниот синдикат на судската полоија се жали дека безбедноста во судовите е ниска, ...
| | веќе видена | слични

Не постојат критериуми за финансирање на факултетите и институтите, ниту за формирање на платите на професорите и научниците, предупредуваат од независниот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Независниот академски синдикат (НАкС) бара итно да се воспостават критериуми за финансирање на универзитетите и на научните институти како и потпишување ...
| | веќе видена | слични

МОН под итно да изгради критериуми за финансирање зашто поради нивното отсуство, со децении е присутна системска корупција во високото образование , велат од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Коронавирусот најверојатно ќе заврши со некоја форма на колективен имунитет, во моментот се собираат повеќе податоци, се работи на вакцина, а дотогаш ќе биде ...
сите 687 | | | веќе видена

Девојка стуткана во ќоше, еден снима на мобилниот, а другиот ја удира со клоци и боскови по стомакот, грбот и главата, потоа улогите си ги менуваат. Рацете и ...
сите 193 | | | веќе видена

Во моментов располагаме со 4.500 тестови, а резервите секојдневно се надополнуваат. Ја очекуваме донацијата и од 20.000 китови за тестирање, кои се доволни за ...
сите 448 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и ...
сите 165 | | | веќе видена

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна. Изминатово деноноќие, во периодот од 21 часот на 3 април до 7:00 ...
сите 309 | | | веќе видена

Новиот објект за хирургија во Охрид ќе функционира како болница за заразени од коронавирус, а во Куманово ќе се прави стручна проценка дали да се воведе ...
сите 187 | | | веќе видена

Клиничката болница Аџибадем Систина е дел од втората најголема групациjа на болници во светот (IHH) и е првата болница која во земјата ја доби престижната ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Универзитетските професори ќе добијат зголемени плати за 10%

Од:
До кого (е-маил):
Порака: