Спасовски: Со бизнис заедницата сакаме да создадеме креативна, модерна, современа и дигитална економија


Владините економски политики креирани во соработка со бизнис секторот направија пресврт на многу полиња. За 2,5 години се постигнати резултати и бројки како ...
| | веќе видена | слични

Со меморандум за соработка Македонско-швајцарскиот бизнис-клуб при Сојузот на стопански комори на Македонија ја зацврсти соработката со Бугарско швајцарската ...
| | веќе видена | слични

За 12 години бројот на вработени во текстилната и кожарскаат индустрија се намалил за 15.000 лица, а за пет години биле затворени дури 143 текстилни фабрики во ...
| | веќе видена | слични

Егзодусот на младите, недостиг на кадар, немање технологија и профит се нештата кои ја мачат текстилната индустрија. Државата да се воздржи од ново згоелмување ...
| | веќе видена | слични

Коронавирусот во Италија може да стави клуч на врата на кумановските фабрики за чевли. Од здружението на текстилна и кожарка индустирја велат дека голем дел од ...
| | веќе видена | слични

Текстилната и кожарската индустрија во Македонија се од особено значење, како по бројот на вработените, така и според извозот каде во овој сектор особено ...
| | веќе видена | слични

Целосен колапс со масовно отпуштање на работниците, ѝ претстои на текстилната индустрија ако идните креатори на политиките наместо системска поддршка за ...
| | веќе видена | слични

Експертите предупредуваат дека секторот ќе се соочи со колапс и масовни отпуштања доколку идните креатори на политиката не се насочат кон поддршка на фирмите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче, кажа дека сè уште има слободен капацитет на Клиниката за инфективни болести, имајќи предвид дека исполнетоста е 50 ...
сите 658 | | | веќе видена

Курсот за проширување на НАТО создава нови линии на поделби, додека светот треба да се обедини во борбата против коронавирусот. Ова се наведува во ...
сите 261 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 31. март 2020 (Inpress) – Заврши увидот на Државниот санитарен и здравствен инспекторат во охридската Општа болница при што се детектирани ...
сите 159 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче, вечерва одговори дека поранешната директорка на Кожната клиника е пуштена на домашно лекување од Клиниката за инфективни ...
сите 143 | | | веќе видена

Охрид, 31. март 2020 (Inpress) – Безбедносната состојба на подрачјето на седумте општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна, информираат од СВР Охрид. – ...
сите 597 | | | веќе видена

Оливер Спасовски, техничкиот премиер на Македонија, на вечерашното гостување во емисијата „Топ Тема“ на Телма рече дека евентуално нови мерки на ограничувања ...
сите 407 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го искоментира предлогот на Заев за кратење на платите во администрацијата и оти на тој начин ќе се заштедело една ...
сите 267 | | | веќе видена

Како дополнување на системот на центрите за јавно здравје кои земаат примероци за тестирање за коронавирус од утре почнуваат со работа мобилните екипи. ...
сите 863 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спасовски: Со бизнис заедницата сакаме да создадеме креативна, модерна, современа и дигитална економија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: