Нови алатки за јакнење на извозниот потенцијал на малите и средните фирми од Западен Балкан


База на податоци на дистрибутери од регионот и од Европската унија и пристап до алатка за анализа на меѓународниот пазар, се двете нови услуги што се развиени ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Советот на Народната банка денес одржа редовна седница на која го разгледа и го усвои Извештајот за извршувањето на Програмата за работа на Народната банка во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Се уште е рано да се зборува за последиците на нашата економија од коронавирусот, оцени денеска министерката за финансии, Нина Ангеловска за време на посетата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Буџетот е ликвиден, а во јануари наплатата на даноците е подобра за 10,7 отсто во однос на истиот период лани или повисока за 23 милиони евра, изјави ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Приватниот сектор е и треба да биде двигател на економскиот раст во земјава. Затоа економските политики се во насока на поддршка на развој на конкурентноста на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Нашата земја по вторпат е дел од Европскиот квиз на парите – еден од најзначајните меѓународни настани чија цел е финансиска едукација на младите од 13 до 15 ...
| | веќе видена | слични

Активностите за успешно одржување на националното натпреварување се во тек. Во таа насока денеска во Народната банка се одржа работна средба со наставниците и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За да економијата продолжи во континуитет да расте со посилно темпо и тој раст да биде генериран од приватниот сектор, потребно е државата преку фискалната ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Инвестицијата во човечкиот капитал, во технологии како и реформи за брза ефикасна администрација, ќе овозможи континуитет во економскиот раст кој пак ќе биде ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Северна Македонија стана 30-та земја-членка на НАТО. Кои се бенефитите од пристапувањето, за земјата и за НАТО? Ова е голем ден, историски ден за Северна ...
сите 236 | | | веќе видена

И покрај тоа што вчера ДЗСИ утврди прекршувања во работата на дежурниот лекар Инфективното одделение од Охрид тврди дека 66 годишната пациентка од струшко која ...
сите 158 | | | веќе видена

Кумановец е казнет со 2.000 евра зошто не ја почитувал мерката за самоизолација.Според информациите на Основното јавно обвинителство Куманово, обвинетиот на 18 ...
сите 604 | | | веќе видена

Нашата држава 30 земја членка на најмоќниот, најзначајниот военобезбедносен сојуз на светот - НАТО алијансата. Граѓаните на Македонија денес се еднакви и рамо ...
сите 396 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го искоментира предлогот на Заев за кратење на платите во администрацијата и оти на тој начин ќе се заштедело една ...
сите 203 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче, вечерва одговори дека поранешната директорка на Кожната клиника е пуштена на домашно лекување од Клиниката за инфективни ...
сите 194 | | | веќе видена

Уште седум македонски граѓани се успешно репатрирани од перуанскиот главен град Лима на европско тло со поддршка од португалското МНР. соопшти денеска ...
сите 305 | | | веќе видена

Бројот на заразени пациенти со корона вирусот продолжува да расте. Во исто време и бројот на починати пациенти од Ковид-19 се зголемува. Во изминатите 48 часа, ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови алатки за јакнење на извозниот потенцијал на малите и средните фирми од Западен Балкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: