Трансатлантски (не)пријатели


Пријател или непријател? Статусот на врската е комплициран! На конференцијата за безбедност во Минхен беше премногу воочливо колку е длабок јазот помеѓу ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Министрите за надворешни работи на земјите-кандидатки за Европската унија од Западен Балкан, меѓу кои и Никола Димитров, ќе се состанат во Солун во понеделник. ...
| | веќе видена | слични

Европската унија (ЕУ) треба да се вклучи во решавањето на политичката криза во Црна Гора, како што посредуваше во решавањето на кризата во Северна Македонија, ...
| | веќе видена | слични
3 копии
3 копии

Известувачот на Европскиот парламент за Албанија, Изабел Сантос, која денеска престојува во Тирана, изјави дека за да се овозможи започнување преговори за ...
| | веќе видена | слични

„Бидејќи во октомври бевме толку уверени во отворањето на преговорите, мислам дека сега сме поконзервативни во однос на подигнувањето на очекувањата“, вели во ...
| | веќе видена | слични

„Има многу работи кои вашата земја треба да ги испорача и токму поради таа причина постои процес на проширување и во овој момент не може да влезете во ЕУ. Прво ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија неодамна уште еднаш ја повтори нејзината препорака и нејзиното убедување дека е време да се отворат преговори со вашата земја, односно со ...
| | веќе видена | слични

Европскиот парламент ги претстави своите нацрт-препораки за проширување на ЕУ, во кои повика на продолжување на проширувањето и побара Европската Унија веднаш ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе предлог за издавање казнен налог против 43-годишен жител на Скопје со престојувалиште во Охрид заради продолжено ...
сите 533 | | | веќе видена

Градоначалникот на Струмица Коста Јаневски, доцна синоќа се обрати до струмичани со, како што рече, најголема молба да ги почитуваат мерките за заштита од ...
сите 80 | | | веќе видена

Вкупно 82 здравствени работници во Македонија се заболени од Ковид-19, а најголем број од заразените се на возраст меѓу 50 и 59 години, соопштуваат од ...
сите 540 | | | веќе видена

Владата направи измена на Уредбата за поддршка на работодавачите од приватниот сектор погодени од здравствената економска криза, заради исплата на плати за ...
сите 367 | | | веќе видена

Со вкупно осум од 30 лица кои досега починаа од Ковид-19 во Македонија Куманово е град кој досега има најмногу жртви од коронавирусот кај нас. Вчера јавноста ...
сите 209 | | | веќе видена

Министерствата за внатрешни работи и здравство предлагаат за престојните велигденски празници, полицискиот час во државата, воведен заради пандемијата корона ...
сите 184 | | | веќе видена

Може да биде и тешко да се исполни условот за задржување на сите вработени до септември кој го бара државата од фирмите за да им субвенционира минимална плата ...
сите 238 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трансатлантски (не)пријатели

Од:
До кого (е-маил):
Порака: