Претседателот на македонско друштво “Илинден”-Тирана, Никола Ѓурѓај му ја врачи почесната награда “Илинден” на д-р Ѓорге Иванов, поранешен Претседател на Република Македонија


Претседателот на македонското друштво “Илинден”-Тирана, Никола Ѓурѓај, на 14.02.2020 година оствари средба со поранешниот Претседател на Република Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот во албанското Собрание, Васил Стерјовски, вели дека пред пописот што во Албанија што треба да се спроведе годинава, притисоците од страна на ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на здруженијата на Македонците и деца бегалци од Егејскиот дел на Македонија и Македонска Алијанса за европска интеграција која работи во Албанија, во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонците во Албанија бараат институционална поддршка од македонските и албанските власти против асимилацијата која, како што велат, ја спроведува Бугарија ...
| | веќе видена | слични

Нема млад човек во регионите на Гора и Голо Брдо во Албанија, каде живее македонско малцинство, кој не бил на бесплатна еднонеделна екскурзија во Бугарија, ...
| | веќе видена | слични

Во таа гимназија настава следат 30 ученици. -Во заложбите да се обезбедат што подобри услови за успешен наставен процес за учениците во општина Пустец, ...
| | веќе видена | слични

Македонската Алијанса упатува честитка до сите браќа и сестри Македонци во Татковината и ширум светот, да го славиме нашиот древен Македонски јазик и да им ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонското друштво „Илинден“, со седиште во Тирана и разгранокот за Голо Брдо, по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик – 21 февруари, упати честитка до ...
| | веќе видена | слични

Mакедонско друштво “Илинден”-Тирана во соработка со Претседателот на Македонската алијанса за европска интеграција – МАЕИ и пратеник во aлбанското собрание ...
| | веќе видена | слични

Македонското друштво „Илинден“-Тирана по повод одбележувањето на Меѓународен ден на мајчиниот јазик 21 февруари, упатува искрена честитка до македонскато ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За најновата состојба на бројот на заболени и сите други информации поврзани со коронавирусот денеска на пресконференција ќе зборува министерот за здравство ...
сите 170 | | | веќе видена

На 27 март 2020 година, Соединетите Држави, како депозитар, го примија инструментот за пристапување на Република Северна Македонија во Северноатлантскиот ...
сите 129 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира дека на веб-страницата на Институтот за јавно здравје во делот за извештаи за состојбата со коронавирусот во земјата, ...
сите 218 | | | веќе видена

Владата денеска на седница ја разгледа и усвои Информација за регионалните и ЕУ активности со цел олеснување на транспортот и трговијата на стоки по појавата ...
сите 243 | | | веќе видена

Здружението за надворешна и меѓународна политика „Совет на Амбасадори“ ја поздравува потврдената Одлука за почеток на преговортите за членство на Северна ...
сите 248 | | | веќе видена

Охрид, 27. март 2020 (Inpress) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 61-годишниот Т.Ц. од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично ...
сите 261 | | | веќе видена

Највисоката трговска маржа на стоките ќе важи до завршувањето на траењето на вонредната состојба, а влезе на сила од вчера. -Во „Службен весник " бр. 79/20 е ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот на македонско друштво “Илинден”-Тирана, Никола Ѓурѓај му ја врачи почесната награда “Илинден” на д-р Ѓорге Иванов, поранешен Претседател на Република Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: