Сретение Господово - еден од 12 те големи празници

3 копии

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 февруари. Денеска е Преподобен Партениј Лампсакиски. Се родил во Мелитопол. Во детството не добил ...
| | веќе видена | слични

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 5 февруари. Денеска е Св. маченица Агатија. Агатија потекнуваше од градот Палермо, на островот ...
| | веќе видена | слични

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 4 февруари. Денеска е Преподобен Исидор Пелусиот. Уште од раните векови во Црквата се утврдиле два ...
| | веќе видена | слични

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 3 февруари. Денеска е Св. Симеон Богопримец и св. пророчица Ана. Црквата сочувала еден благочестив ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 15. февруари 2020 (ИНПРЕС) – Денес се одбележува празникот Сретение Господово. Во четириесеттиот ден по Рождество Пресветата Дева Го донесе својот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за здравство Венко Филипче, на прес-конференцијата на која што заедно со претседателот на Владата Оливер Спасовски и со д-р Владимир Микиќ од ...
сите 624 | | | веќе видена

Девојка стуткана во ќоше, еден снима на мобилниот, а другиот ја удира со клоци и боскови по стомакот, грбот и главата, потоа улогите си ги менуваат. Рацете и ...
сите 192 | | | веќе видена

Потврден коронавирус има кај 570 луѓе во земјава, од кои 239 се од Скопје. По поминати 24 часа, до вчера во 15 часот беше соопштено за 15 новодијагностицирани ...
сите 229 | | | веќе видена

Регистрирани се 63 случаи на заболување меѓу здравствени работници, објави вечерва Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Пријавени се вкупно 15 нови случаи на ...
сите 146 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска оствари средба со унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто кој беше на еднодневна посета на нашата земја и ...
сите 135 | | | веќе видена

Почна со работа владиниот кол центар за компаниите и за граѓаните, кои со повик на бројот 02/324-8040, ќе можат да ги добијат сите информации за економските и ...
сите 438 | | | веќе видена

Во организација на Факултетот за безбедност и Американското катче во Скопје, по повод Денот на НАТО и нашето полноправно членство во Алијансата, денеска ќе се ...
сите 189 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче во неколку наврати потенцираше дека се вршат голем број на тестирања, односно дека досега се направени помеѓу 4000 и 5000 ...
сите 134 | | | веќе видена

Во Германија, во изминатите 24 часа, регистрирани се уште 3.834 нови случаи на заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број заразени достигна 99.225. ...
сите 607 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сретение Господово - еден од 12 те големи празници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: