Ден на виното и љубовта: Свети Трифун и Свети Валентин


14 февруари, односот Свети Валентин или Денот на вљубените секоја година се’ повеќе добива на значење и го привлекува вниманието на оние кои се пар. Да, на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денот на заљубените постои повеќе од 1.500 години, но според некои пагански традиции, празници на љубовта биле популарни и во минатите периоди.Во Антички Рим, ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Охрид, 14. февруари 2020 (ИНПРЕС) – Како и секоја година во овој период на годината повторно се поставува комплетно непотребната дилема – Св. Трифун или Св. ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 14. февруари 2020 (ИНПРЕС) – Светата Православна црква денес го празнува Светиот маченик Трифун. Роден е во селото Кампсада во Фригија од сиромашни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Се бара политичка одговорност од Лидија Димова од Националната агенција. Вицепремиерот за борба против корупција, Љупчо Николовски денеска доставил предлог до ...
сите 205 | | | веќе видена

Бранко Азески, претседател на Стопанска комора на Македонија Го живееме веќе осмиот месец во овие вонредни околности. Состојба од размери какви не се видени ...
сите 148 | | | веќе видена

По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на ...
сите 312 | | | веќе видена

Заемот од Светската банка е т.н. брз заем, кој го добиле близу 100 земји во светот и е наменет за зајакнување на здравствените системи во секоја од нив. ...
сите 107 | | | веќе видена

Занаетчиските комори на Скопје, Штип, Куманово и Битола за проекти за развој и унапредување на занаетчиството денеска добија грантови од Министерството за ...
сите 99 | | | веќе видена

Тестот е достапен исклучително за употреба во работата на научни истражувања и клинички испитувања.LabCorp објави дека ги претставува новите тестови кои можат ...
сите 132 | | | веќе видена

Македонско друштво „Илинден”-Тирана изразува разочарување во врска со изјавата на овластениот албански министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, ...
сите 235 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ден на виното и љубовта: Свети Трифун и Свети Валентин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: