Пописот стопиран поради обид за фалсификат

Членовите на Државната пописна комисија немаа друг избор и поднесоа неотповиклива оставка. Никој не би можел да го потпише како легален пописот кој во одредени реони се спроведуваше надвор од законот и европските прописи. Според извори во ДПК, кога биле попишани само 20 проценти од населението, околу 15 000 граѓани биле евидентирани спротивно на Законот за попис и европските прописи. Најголеми неправилности се регистрирани во Тетово, Гостивар, Кичево, Чашка Пописот е стопиран. На четири дена пред завршувањето, сите членови на Државната пописна комисија поднесоа неотповиклива оставка и ги повикаа сите учесници во најголемата статистичка операција да ги прекинат сите активности врзани со пописот. ДПК констатирала дека на терен не се исполнети условите за продолжување на оваа операција. Причина за прекинот на пописот е нееднаквата методологија која попишувачите од различни реони ја применуваа на терен. Попишување со фотокопии од лични документи, а не само со оригинали како што пропишува Законот, попишување од ...
| | веќе видена | слични

Според министерот за правда Блерим Беџети, пописниот материјал ќе се уништи од Државниот завод за статистика кој исто така ќе биде надлежен и за надомест на направените трошоци Со 60 гласа "за" и 37 "против" пратениците во Собранието вчера ја изгласаа потребата од донесување на законот за укинување на пописот по скратена постапка. Против ваквиот предлог беа пратениците од опозицијата. Според министерот за правда Блерим Беџети, потребата за примена на законот се недоследности и недоречености во спроведувањето на Законот за попис. Тој смета дека недоследната примена на законот е резултат на недоволниот период за обука на попишувачите, особено на реонските инструктори и попишувачи. -Државниот завод за статистика ќе го уништи пописниот материјал согласно прописите за класифицирани информации, а направените трошоци во врска со спроведувањето во сила на Законот за попис ќе се исплатат од ДЗС, кој, пак, во рок од три месеци од влегувањето во сила на овој закон треба да поднесе извештај до Владата, рече Беџети. ...
| | веќе видена | слични

По поредлог на Владата, Собранието изгласа потреба за донесување закон за прекин на пописот. Опозициските партии во Парламентот ја нападнаа владејачката коалиција тврдејќи дека немала капацитет да ја спроведе оваа статистичка операција. СДСМ го повика премиерот Груевски да дојде во Собранието и да објасни зошто е прекинат пописот, а ДПА најави дека ќе ја бојкотира расправата.
| | веќе видена | слични

Партиите од опозицијата, на собраниската Комисија за политички систем, , денеска побараа стопирање, но не поништување на пописниот процес. Опозициските пратеници, кои поднесоа амандмани на владиниот предлог закон за укинување на важноста на Законот... Партиите од опозицијата, на собраниската Комисија за политички систем, , денеска побараа стопирање, но не поништување на пописниот процес. Опозициските пратеници, кои поднесоа амандмани на владиниот предлог закон за укинување на важноста на Законот за попис, нагласија дека најнапред треба да се утврди кривична одговорност за фалсификаторите на пописниот процес како и политичка одговорност.
| | веќе видена | слични

Прекинот на пописот беше единствениот исправен потег, затоа што целиот процес премногу се политизираше и постоеше опасност да создаде меѓуетничка криза. Лидерот на ДУИ Али Ахмети, прв од партнерите во власта го правдаше потегот да се стопира попишувањето. - Одлуката е оправдана. Ние не сакаме да придонесеме да се заострат меѓуетничките односи, вели Ахмети. Ова нема да влијае на влошување на односите во коалицијата, која функционира нормално, тврди лидерот на ДУИ. А, во парламентот почна дебатата за прекин на пописот. Пред пратениците законот го правдаше министерот за правда Блерим Беџети. Со него престануваат да важат сите досега преземени чекори поврзани со законот. - Државниот завод за статистика треба да постапи според регулативата за класифицирани информации и да ги исплати сите кои учествувале во процесот, објасни министерот за правда. Ова експликација е контратикторна со објаснувањето во законот дека пописот нема да преидзвика никакви финансиски импликации, а сите досега направени трошоци ќе ...
| | веќе видена | слични

ДПА ја напушти седницата, а опозицијата бара кривична одговорност за неуспешниот попис и залудно потрошените 14 милиони евра. Текстови на слична тема Дефинитивен крај на пописот Одговорност за неуспешниот попис Попишувачите се отпишаа, опозицијата и власта се скараа Пописот стопиран Недоверба во пописните резултати Почна па беше одложена собраниската седница на која треба да се расправа и да се гласа за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за попис. Владата, вчеравечер расправаше и го утврди текстот на Предлог законот што треба да се донесе по скратена постапка. Комисијата за политички систем и Законодавно-правната комисија денеска треба да се изјаснат за предлог-законот. Седницата треба да продолжи утре. Согледувајќи ја неподготвеноста на парламентарното мнозинство, што докажува и предлог законот кој што денеска го имаме на дневен ред за престанок на пописот без претходни консултации, без изразување на подготвеност за дијалог, ДПА ја напушта работата на собранието. Имер Алиу, ...
| | веќе видена | слични

За лидерот на ДУИ одлуката за прекин на пописот била добра, а тоа нема да влијае на односите во владината коалиција која не е во кавга. ДПА пак ја напушти седницата на Собранието. Исполитизиран попис со меѓуетнички димензии. Ова е оценката на Али Ахмети зошто пописот во Македонија пропадна. Одлуката била оправдана. Немало влошување во коалицијата. Ахмети не сака да го анализира пописот од пред 10 години. „Невозможно е еден попис да биде организиран од влада која го добива мандатот истиот ден кога и почнува“, рече лидерот на ДУИ, Ахмети. Денеска Законот за престанување на пописот се најде пред пратениците. Опозицијата бараше Груевски да дојде и да го каже фалсификаторот на пописот. Ќе бараат сметка за потрошените пари. „Направените трошоци во врска со спроведувањето во сила на Законот за попис ќе се исплатат од Државниот завод за статистика, кој, пак, во рок од три месеци од влегувањето во сила на овој Закон треба да поднесе извештај до Владата“, рече Беџети. ДПА ја напушти седницата. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради противзаконските обиди за попишување на лица кои не престојувале во државава во последниве 12 месеци како и за обидите за попишување со фотокопирани лични документи, кои што беа главна причина, според многумина за нерегуларен попис пред девет години, Државана пописна комисија поднесе колективна оставка и го прекина попишувањето пред неколку дена. За да не се повтори грешката која што беше направена при пописот од 2002 година, Државана пописна комисија излезе со образложение за оставката, кое во многу елементи се совпаѓа со изјавата од 2003 година на премиерот Никола Груевски, со една голема разлика, што овој пат е прекинато попишувањето и спречени се нерелевантни резултати како оние во 2002 година. - Имаме информации дека многу лица се попишани со фотокопирани документи како и лица кои што се надвор од државава повеќе од една година. Она што го прави пописот дискутабилен е тоа што е зголемен бројот за 76.000 од кои 68.000 се Албанци а само околу 2.000 се Македонци. Според ова прирастот на Македоните ...
| | веќе видена | слични

Собранието на денешната седница донесе предлог - закон за престанување на важење на Законот за попис, на предлог на Владата. Вакватa одлука ја прифатија 60 пратеници, додека против беа 37. Опозицијата ја критикува власта за “залудно потрошените 14 милиони евра народни пари“ дадени за спроведување на пописот. Пратеничката на СДСМ, Весна Бендевска, побара на седницата да присуствува и премиерот Никола Груевски, кој според неа треба да одговори што точно се случило со пописот и кои се точните причини за комплетниот крах. “Граѓаните сакаат точно и прецизно да знаат кој е тој што се дрзнал да го фалсификува пописот, дали е тоа некој од ВМРО-ДПМНЕ, можеби ДУИ или меѓународниот фактор и кој ќе понесе кривична и политичка одговорност“, рече Бендевска. Пописот на населението, домаќинствата и становите почна на 1 октомври, а беше прекинат на четири дена пред неговиот крај, кој требаше да заврши на 15 октомври, откако членовите на Државната пописна комисија поднесоа оставки поради недоследна примена на Законот за ...
| | веќе видена | слични

Предлог- законот за престанување на важење на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, денеска на главна расправа пред пратениците во Собранието. Со законот, поднесен од Владата на Република Македонија, се предлага престанување на важноста на Законот за попис, со што и официјално пописот е прекинат. Министерот за правда Блерим Беџети образложувајќи ја одлуката на Владата, рече дека причините за донесување на овој закон, се недоследности и недоречености во примената од одредби од Законот за попис како резултат на недоволен временски период за подготовка и обучување на учесниците во спроведување на пописот во земјата, а посебно на реонските инструктори и попишувачи. Беџети објасни дека со предложениот Закон, пописниот материјал собран за време на спроведувањето на пописот, Државниот завод за статистика ќе го уништи согласно на прописите за класифицирани информации, а направените трошоци во врска со спроведувањето во сила на Законот за попис ќе се исплатат од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 553 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 214 | | | веќе видена

Oбвинитeлcтвoто во предиcтpaга ги поседувало снимките кои излегоа во јавноста за случајот „Рекет“, а дали тие ќе се користат како дoказ ќе одлучува Сyдcкиот ...
сите 129 | | | веќе видена

Мохамед Салах вели дека е пресреќен од животот на „Енфилд“, додава дека ужива во животот во Англија и дека сака да донесе уште многу голови, победи и трофеи за ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пописот стопиран поради обид за фалсификат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: