Јулија Тимошенко осудена на седум години затвор!

Поранешната премиерка на Украина ги отфрли обвиненијата и вели дека нејзин судија е актуелниот претседател Виктор Јанукович Поранешниот премиер на Украина, Јулија Тимошенко вчера е осудена на седум години затвор поради злоупотреба на службената положба, а покрај тоа, таа ќе треба да плати и 1,516 милијарди гривни (200 милиони долари) на Украина за нанесена штета. Оваа пресуда со голема огорченост ја примија нејзините приврзаници кои ја блокираа главната улица во Киев и се упатија кон судската палата. Судот во Киев ја прогласи Тимошенко за виновна поради пречекорување на овластувањата при потпишувањето на енергетскиот договор со Русија за купување на гас, во 2009 година. Претседателот на Судот Родион Киреев при објавувањето на пресудата нагласи дека цената на гасот не одговарала на претходно постигнатиот договор. Судијата го прифати тврдењето на Обвинителството дека со постапките Тимошенко и нанела загуба на украинската компанија "Нафтогас" во висина од 1,5 милијарди гривни (околу 186 милиони долари). Јулија ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Украинската опозициска лидерка Јулија Тимошенко наскоро ќе биде ослободена, пишува весникот "Њујорк тајмс", цитирајќи ја ќерката на поранешната премиерка Евгенија Кар, која е мажена за Британец. Кар изјавила дека затворениците тајно си разменувале пораки, на затворски жаргон наречени "малјава". И Тимошенко добивала такви рачно напишани белешки. Во нејзиниот случај тие не биле обични, туку белешки од политичари од Европа меѓу кои и двајца претседатели, двајца премиери и тројца министри за надворешни работи. Конкретни имиња не се наведуваат. Во белешките стоело: "Не губете дух, ние сме со вас и нема да ве оставиме!". Судот во Киев во вторникот ја осуди Тимошенко на седум години затвор поради злоупотреба на службената положба во времето додека беше премиер на Украина, пренесува МИА. Можноста поради пресудата на Тимошенко, Украина да биде меѓународно изолирана го стави претседателот Виктор Јанукович во невообичаено тешка положба. Притисокот од Запад врз него за случајот со поранешната премиерка веќе има и краен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Против поранешната украинска премиерка, сега лидер на опозициската партија „Татковина“, Јулија Тимошенко, Главната истражна управа на Службата за безбедност вчера покрена ново обвинение поради префрлање на долговите на корпорацијата Обединети енергетски системи (ОЕС) на украинскиот буџет. Началникот на оваа Управа Иван Деревјанко истакна дека кривична пријава е поднесена истовремено и против некогашниот претседател на украинската влада Павле Лазаренко. Според Деревјанко, Тимошенко како премиер и фактички сопственик на ОЕС, по претходен договор со Лазаренко, потрошила средства од државниот буџет. Тимошеко, која пред два дена обласниот суд во Киев ја осуди на седум години затвор поради договорите за гас со Русија од 2009 година, се товари дека долгот на ОЕС кон руското Министерство за одбрана од 405 милиони долари го „пребила“ од државниот буџет. Таа од 1990 година била на чело на оваа корпорација, која се занимавала со трговија на гас, а настаните од обвинението се од 1996 година. Медиумите потсетуваат дека ...
| | веќе видена | слични

Украинската служба за безбедност денеска покрена уште една судска истрага против лидерката на опозицијата и поранешна премиерка, Јулија Тимошенко поради обид за проневера на 405 милиони долари државни пари. „Покрената е истрага против Тимошенко и Лазаренко (поранешен премиер уапсен во САД), објави челникот на службата за безбедност, Иван Деревјанко. Тој истакна дека Тимошенко, која во вторникот беше осудена на седум години затвор заради „злоупотреба на власта“, сега се товари за „обид за проневера на државни пари“. Таа се сомничи дека во 1995 година додека била на чело на компанијата Единствен украински енергетски систем се обидела обврската за поврат на долгот од 405,5 милиони долари кон министерството за одбрана да ја префрли на владата, во која тогаш вицепремиер бил Лазаренко. Доколку и за ова дело биде осудена, Тимошенко може да добие максимална казна од 12 години затвор.
| | веќе видена | слични
2 копии

Службата за безбедност на Украина (СБУ) поведе ново кривично дело против поранешната премиерка Јулија Тимошенко за проневера на државни средства наводно сторено во 1990-те, соопшти началникот на главната истражна управа при СБУ, Иван Деревјанко на прес-конференција во четвртокот. Јулија Тимошенко на 11-ти октомври, беше осудена на седум години затвор за злоупотреба на службените овластувања при потпишување на договорот меѓу „Нафтогаз Украина“ и „Газпром“ за испорака на руски гас во 2009 година, со кој Украина била оштетена за близу 180 милиони долари. Овојпат станува збор, како што пишуваат украинските медиуми, за долг од 405 милиони долари на министерството за одбрана на Русија во 1990 година, кога Тимошенко ја раководела корпорацијата „Обединети енергетски системи на Украина". Во Русија, истиот кривичен предмет против Тимошенко беше прекинат пред неколку години поради застареност. Украинскиот премиер Микола Азаров во средата изјави дека владата продолжува да го решава проблемот со побарувањата од руското ...
| | веќе видена | слични

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави дека судската пресуда која и е изречена на поранешната премиерка Јулија Тимошенко не е конечна. Судот на Киев завчера ја прогласи Тимошенко за виновна и и досуди седумгодишна затворска казна, плус 200 милиони долари за штетата што и ја нанесе на Украина со договорот за купување на руски гас од 2009. "Пресудата предизвика загриженост во ЕУ и тоа го разбираме. Но, тоа не е конечна одлука... Без никакво сомневање, ова е жален случај кој ја кочи европската интеграција на Украина", рече Јанукович, откако претходно Брисел ја предупреди Украина дека пресудата на Тимошенко би можело негативно да се одрази на потпишувањето на Спогодбата за асоцијација со Киев и да ја запре земјата на патот уште пред формалниот почеток на процесот. Јанукович рече дека постои Апелационен суд на кој случајот може да биде продолжен, а адвокатите на Тимошенко најавија жалба на завчерашната пресуда, пренесува МИА. Претходно реагираше и рускиот премиер Владимир Путин кој е во посета на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Невладината организација за одбрана на човековите права Амнести Интернешнл ја осуди вчерашната пресуда на поранешната украинска премиерка, Јулија Тимошенко. Седумгодишната затворска казна за злоупотреба на овластувањата, Амнести Интернешнл, ја оцени како политички мотивирана. “Судскиот процес против Јулија Тимошенко е политички мотивиран“, стои во соопштението на Амнести Интернешнл и повикува на итно ослободување на поранешната премиерка на Украина која се наоѓа во затвор од 5 август. “Процесот против Тимошенко укажува на системски проблеми внатре во правосудниот систем на Украина, а начинот на кој процесот е воден не’ поттикнува да се посомневаме во независноста на правосудството во таа поранешна советска република“, стои во соопштението на Амнести Интернешнл. Судот во Киев вчера ја осуди поранешната украинска премиерка за пречекорување на овластувањата со потпишување на договор за гас со Русија во 2009 година и ја осуди на седум години затвор, јавија светските медиуми. Судијата Родион Киријев изјави ...
| | веќе видена | слични

Пресудата со затворска казна за Јулија Тимошенко е негативен сигнал. Тоа ја оддалечува Украина од Европа, со која требаше да склучи договор за слободна трговска размена и за асоцијација. Јулија Тимошенко, според пресудата на судот во Киев, ја оштетила државата со тоа што во улогата на премиер се согласила на помалку поволен договор за испорака на гас со Русија. Прашање е меѓутоа дали ваквиот критериум може универзално да се применува на водечките политичари ширум светот. Доколку тоа би станало обичај, тогаш затворите насекаде би биле полни со поранешни политичари и посебно со премиери. Притоа, на Јулија Тимошенко не и’ се префрла дека присвоила државни пари, туку нејзината вина, според судот, се состои во тоа што се согласила со повисока цена за испораките на земен гас од источниот сосед. Притоа мора да се каже дека земја како Украина, која е во потполност зависна од руските енергенси, во принцип има лоши карти во преговорите. Така не е чудо што политичарите и експертите од Европа сметаат дека станува ...
| | веќе видена | слични

ЕУ остро ја осуди пресудата на поранешната премиерка, која беше прогласена за виновна дека ја злоупотребила функцијата при склучување договор за увоз на гас од Русија Тимошенко бурно реагираше на пресудата во судот Украина Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко вчера беше осудена на седум години затвор поради злоупотреба на службената должност при постигнувањето на спогодбата за увоз на гас од Русија во 2009 година. По тримесечното судење, кое го подели украинското општество, судот оценил дека Тимошенко (50) ги надминала овластувањата при склучувањето на договорот, со кој домашната компанија „Нафтохаз“ е оштетена за 190 милиони долари. Судијата Родјон Кирејев нагласил дека поранешната премиерка ќе мора и да плати 190 милиони долари, кои „Нафтохаз“ ги загубил поради штетниот договор. Тимошенко, која од 5 август се наоѓа во притвор, по читањето на пресудата нагласила дека ќе се бори до крај за да ја одбрани нејзината чест, предупредувајќи дека Украина повторно се наоѓа под репресија како од ...
| | веќе видена | слични

Рускиот премиер Владимир Путин денеска во Пекинг изјави дека пресудата за поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко е опасно, бидејќи може да ја загрози енергетската соработка меѓу Москва и Киев - Опасно и контрапродуктивно е да се доведува во прашање цел пакет договори. Не разбирам зошто и изрекле казна од седум години затвор, изјави Путин. Руското Министерство за надворешни работи во своето соопштени наведе дека е очигледно дека пресудата има „ антируски подтекст“ и дека тоа ќе има последици. Украинскиот суд денеска и изрече пресуда на Тимошенко од седум години затвор поради пречекорување на овластувањата при потпишувањето на договорите со Русија за доставување гас во 2009 година. Покрај тоа, таа ќе треба да плати и 1,516 милијарди гривни (околу 190 милиони долари) на Украина за нанесена штета.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Засега нема закажано средба на работните групи за законот за јавно обвинителство в сабота, велат од Министерството за правда, по информациите објавени во дел ...
сите 529 | | | веќе видена

И по два дена откако ја поднесоа иницијативата – опозиционерите повторно бараат поддршка од колегите пратеници за формирањето на анкетна комисија, која според ...
сите 340 | | | веќе видена

Стевче Донев ќе продолжува да го застапува предметот „Триста“, односно истиот кој му беше доделен од СЈО, а сега од редовното Јавно обвинителство, објави ...
сите 162 | | | веќе видена

Ранет лекар на работно место, претепан доктор во ходник во болница, нападнат медицински персонал, хорор услови за работа, разрушени болници, хаос во кој освен ...
сите 260 | | | веќе видена

Милионот и пол евра, кои Орце Камчев му ги предаде на Бојан Јовановски во објавената снинка за „Рекет“, биле наменети за неговиот нов пасош. Како што пренесува ...
сите 267 | | | веќе видена

Постојат три хороскопски знаци кои кога повредуваат, ретко имаат грижа на совест, дури и во љубовните односи. Тие освен што се однесуваат површно со туѓите, ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јулија Тимошенко осудена на седум години затвор!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: