Отворен меморијалниот музеј `11 Октомври`

Во Прилеп завчеравечер свечено беа отворени вратите на реновираниот меморијален музеј "11 Октомври", а откриен е и споменикот на Кузман Јосифоски - Питу, идеологот на народното востание. Обемната поставка од документи, фотографии и оружје во Музејот ги следи настаните од историското минато од Илинденскиот период преку Балканските војни и Првата светска војна. Најголем акцент е ставен на предвечерието на 11 Октомври кога прилепскиот партизански одред "Гоце Делчев" во три групи го изведе нападот со што почна народното востание. Во музејот е и орденот Народен херој со кој од Јосип Броз Тито е одликуван Прилеп. Тука се фотографиите на борците и повеќе парчиња оружје. Обновувањето на меморијалниот музеј "11 Октомври" чини 3,3 милиони денари.
| | веќе видена | слични

Останато

Паниката на ВМРО-ДПМНЕ кулминира, стравот од правдата и одговороност за сите што го прекришиле законот е се поголем. Стоилковски ја утнал адресата, вистинското ...
сите 342 | | | веќе видена

Ларис Гаисер, новинарот од Словенија кој на италијанскиот медиум „Ла верита“ објави снимки за аферата „Рекет“ за Пресинг ТВ најавил „завршен удар“, но не кажал ...
сите 129 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворен меморијалниот музеј `11 Октомври`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: