Отворен меморијалниот музеј `11 Октомври`

Во Прилеп завчеравечер свечено беа отворени вратите на реновираниот меморијален музеј "11 Октомври", а откриен е и споменикот на Кузман Јосифоски - Питу, идеологот на народното востание. Обемната поставка од документи, фотографии и оружје во Музејот ги следи настаните од историското минато од Илинденскиот период преку Балканските војни и Првата светска војна. Најголем акцент е ставен на предвечерието на 11 Октомври кога прилепскиот партизански одред "Гоце Делчев" во три групи го изведе нападот со што почна народното востание. Во музејот е и орденот Народен херој со кој од Јосип Броз Тито е одликуван Прилеп. Тука се фотографиите на борците и повеќе парчиња оружје. Обновувањето на меморијалниот музеј "11 Октомври" чини 3,3 милиони денари.
| | веќе видена | слични

Останато

Долго време ракоплескаа стоејќи. Оваа сцена беше повторувана неколкупати синоќа за време на четиричасовниот состанок на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. ...
сите 303 | | | веќе видена

По лидерот на ДУИ Али Ахмети и премиерот Зоран Заев седна во пратеничкото столче и чека да започне седницата. Во салата сеуште не се присутни пратениците на ...
сите 82 | | | веќе видена

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер на брифингот со новинари во резиденцијата на американскиот амбасадор, на ...
сите 75 | | | веќе видена

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска Старова, која беше исклучена од партијата бидејќи гласаше „за“ отворање на Уставот, во нејзиното гостување во Тренд ...
сите 124 | | | веќе видена

Скопје, 23 октомври 2018 Денес по 125 години македонска борба за самобитност, слобода и право на самоопределување, Македонците во Република Македонија се ...
сите 117 | | | веќе видена

На почетокот на денешното рочиште за „27 април“, обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да даде поддршка за пратениците кои во петокот во Собранието ...
сите 229 | | | веќе видена

Отсуството на адвокатот Часлав Станоевиќ на обвинетиот Томе Ѓурчилов го одложи денешното рочиште за предметот „Топлик“ за 2 ноември. Станоевиќ, како што беше ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворен меморијалниот музеј `11 Октомври`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: