СДСМ: И пописот од 2002 е дело на луѓе блиски до ДПМНЕ

Писмената реакција на ВМРО-ДПМНЕ е уште една потврда дека Груевски се пазарел со Ахмети велат од СДСМ. - Ова е уште еден евтин обид на Груевски да ги избегне одговорите и да купи време за тоа што точно се случува и кои се причините за овој огромен скандал на државата. - Наместо дa изнаоѓаат бесмислени оправдувања за направениот скандал, ВМРО-ДПМНЕ нека се потсетат дека пописот во 2002 година го спроведуваше Благица Новковска како директор на Заводот за статистика и Зоран Крстевски како претседател на Државната пописна комисија. И тогаш и сега, Благица Новковска е директор и функционер на ВМРО-ДПМНЕ, а Зоран Крстевски е близок до ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Милчо Велески Пописот е прекинат, но реакциите на политичките партии не престануваат. Ставовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ се дека законите треба строго и прецизно да се почитуваат, но и владеењето на правото и правната држава, и тука нема отстапки,компромиси и договори. СДСМ во 2002 година дозволи нереален и необјективен попис, сред пописен процес беше сменет тогашниот директор на Заводот за статистика, тогашниот претседател на Државната пописна комисија ги спореше резултатите и огромното мнозинство од граѓаните не доби одговори и не можеше да сфати како Бранко Црвенковски изброја 120 000 граѓани етнички Албанци повеќе од претходно, велат во ВМРО-ДПМНЕ. Пред два дена од владејачката партија соопштија дека нема да се дозволи наштетување на високите државни и национални интереси и прекршување на законите, тоа е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, истакнуваат од партијата. СДСМ треба да ги објасни своите штетни постапки од минатото, со кои дозволи нереален и необјективен попис, кој ќе остане запаметен, ...
| | веќе видена | слични

Опозицијата бара одговорност од Владата за катастрофалниот исход на пописот. Според министерот за правда, причина за фијаското било кусото време за обука на попишувачите Владата, според министерот за правда Блерим Беџети, смета дека пописот требаше да се прекине затоа што се пробија роковите за попишување и заради големите разлики меѓу попишувачите на теренот, кои ги оправда со кусото време за нивна обука. Тој наведе дека Владата му наложила на Државниот завод за статистика да го преземе и согласно постапката за класифицирани материјали, да го уништи целиот пописен материјал, а исто така и навремено да ги покрие сите досега преземени расходи. На самиот старт од денешната дебата Имер Алиу од ДПА најави дека партијата се повлекува од Собранието во натамошната расправа за пописот. Оваа партиска одлука Алиу ја образложи со фактот дека ДПА за сите нелогичности и проблеми врзани за пописот навреме ја алармираше јавноста, но владините партнери не сакаа да слушнат дека оваа статистичка операција, според својата ...
| | веќе видена | слични

Во силен обид да се изрелативизира крахот на попсисот на населението, премиерот Никола Груевски и неговиот коалициски партнер Али Ахмети си закажаа седница на која на сеопшто изненадување, стопирањето на пописот беше ставено долу на дневниот ред. Седницата почнала со расправа по крајно неважни точки – тековна состојба на работата на некои јавни претпријатија, а единствена најавена изјава на Груевски беше за доцна попладнето, но сосема на друга тема – Извештајот на ЕУ. Во меѓувреме остануваат отворени прашањата - зошто не се обезбедија услови законот да се почитува и зошто Груевски не го стопираше пописот уште истиот ден кога првата претседателка на Пописната комисија Весна Јаневска си поднесе оставка со образложение дека се подготвува голем пописен фалсификат. И секако, кој ќе одговара за најмалку 6-те милиони евра кои отидоа неповрат? Официјален молк во владејачката коалиција ден откако пропадна пописот на населението. Ниту ВМРО – ДПМНЕ, ниту ДУИ како носители на највисоката одговорност во државата до ...
| | веќе видена | слични

Опозицијата ги смета за несериозни тезите за наводни 120.000 етнички Албанци повеќе на претходниот попис во 2002 година Опозиционата СДСМ вчера повторно го обвини премиерот Груевски дека молчи и бега од одговорноста за, како што велат, невидениот срам и огромниот скандал околу пописот. Според нив, Владата на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, заради меѓупартиските пазарења, покажала дека е неспособна да спроведе една нормална статистичка операција. „Несериозно и неодговорно е на државниот празник 11 Октомври и само еден ден пред објавувањето на извештајот на Европската комисија да се донесе одлука за прекин на пописот. Партискиот договор меѓу Груевски и Ахмети не признава ниту државен празник ниту државен интерес“, изјави потпретседателот на социјалдемократите, Гордан Георгиев. Оваа партија го праша Груевски зошто не го стопирал пописот во обид уште на 31 септември, кога претседателката на Пописната комисија си поднесе оставка со образложение дека се подготвува голем пописен фалсификат. Но, исто така, и зошто Груевски ...
| | веќе видена | слични

Ирина Гелевска Попишувачите го собираат пописниот материјал, а собранието в понеделник ќе треба да го донесе законот за прекин на пописот предложен од владата. Пописот мора да ги задоволува меѓународните стандарди, вели директорката за проширување на европската комисија Александра Кас Грање. Извештај до владата ќе поднесе и Еуростат. Претседателот на собранието Трајко Вељаноски, според најавите, утре за 13 часот ќе ја закаже седницата на којашто ќе се расправа за измените на законот за попис. Пописот мора да биде според меѓународните стандарди, порача директорот на европската комисија за проширување. “Ние ја охрабруваме коалициската влада во консултации со опозициските партии и етничките заедници да создаде клима којашто ќе овозможи соодветно и сигурно спроведување на пописните активности. Процесот на пописот мора да биде кредибилен за сите политички партии и етнички заедници, и технички не смее да има никакви прашања и дилеми“, изјави Александра Кас Грање - директор на директоратот за проширување на ...
| | веќе видена | слични

Пописот мора да биде спроведен на таков начин што ќе произведе една вистинска, прецизна слика за популацијата во земјата, согласно меѓународно прифатените стандарди, порача денеска во Скопје директорката на Директоратот за проширување на Унијата за Македонија, Александра Кас Гранје. Пописот, вели таа, е од особена важност за земјата и има политичка димензија, која произлегува од Охридскиот рамковен договор. „Ние ја охрабруваме коалициската влада во консултации со опозициските партии и етничките заедници да создаде клима која ќе овозможи соодветно и сигурно спроведување на пописните активности. Процесот на пописот мора да биде кредибилен за сите политички партии и етнички заедници и технички не смее да има никакви прашања и дилеми“, рече Гранје. По вчерашниот прекин за пописот Владата денеска на седница треба да донесе одлука со која ќе се прекине пописот, а потоа до Собранието да испрати Предлог закон за попис. Собранието најдоцна за два дена треба да одржи седница, за да го запази законскиот ...
| | веќе видена | слични

Не ни се верува дека вакво „патриотско“ соопштение испраќа ВМРО – ДПМНЕ, политичката партија која срамно ги амнестираше злосторствата против човештвото, познати како Хашки случаи. Груевски и ВМРО – ДПМНЕ треба да престанат да лажат! Пописот во 2002 година го спроведоа Благица Новковска и Зоран Крстевски кои и тогаш беа и сеуште се нивни кадри. (Крај) **Инпрес ги објавува партиските соопштенија интегрално и без интервенции
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ не може да преболи што ВМРО-ДПМНЕ не дозволи нереален и необјективен попис како што СДСМ неодговорно тоа го дозволи при штимувањето на пописните резултати во 2003 година, велат од ВМРО-ДПМНЕ во реакцијата на прес конференцијата на Гордан Георгиев. -Ставот на ВМРО-ДПМНЕ да се застане на браникот на националните и државни интереси, и да се поддржи одлуката на Државната пописна комисија за прекин на пописот поради основани сомневања дека постојат индиции за незаконско и нереално попишување, очигледно придонесе СДСМ да се потсети на нивната различност од нас и да се потсети на сопственото калкулантско и крајно неодоговорно однесување во 2003 та година, кога се пребројуваа пописниците и кога како што велат тие, кадрите на ВМРО-ДПМНЕ реваншистички ги бркаа на улица, кога прекршувајќи ги националните и државни интереси, дозволи да се попишат 120 000 жители кои реално не живеат во Македонија, се вели во соопштението. Од ВМРО ДПМНЕ запрашаа како СДСМ во 2003 изброја 64.18% Македонци, 25,17% Албанци, 3.85% ...
| | веќе видена | слични

СДСМ бара власта да понесе одговорност по вчерашното прекинување на пописот. - Фалсификатот во обид ги чини граѓаните 14 милиони евра, рече на прес-конференција потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев. Георгиев праша зошто пописот не е стопиран уште на 31. минатиот месец кога претседателката на Пописната комисија поднесе оставка со образложение дека се подготвува голем пописен фалсификат и зошто е дозволено Артан Груби, познат учесник во инцидентот на Кале да биде нов член на пописната комисија. Власта нека не наоѓа бесмислени оправдувања за направениот скандал преку смешни обвинувања за пописот во 2002 година, рече Георгиев. Тој воедно праша зошто ДУИ молчи за ставовите на ВМРО-ДПМНЕ околу пописот од 2002 година и дали е подготвена „да премолчи се во интерес на политичките договори со ВМРО-ДПМНЕ“. СДСМ не може да преболи што ВМРО-ДПМНЕ не дозволи нереален и необјективен попис како што СДСМ неодговорно тоа го дозволи при штимувањето на пописните резултати во 2003 година, се подвлекува во соопштение од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Засега нема закажано средба на работните групи за законот за јавно обвинителство в сабота, велат од Министерството за правда, по информациите објавени во дел ...
сите 614 | | | веќе видена

Стевче Донев ќе продолжува да го застапува предметот „Триста“, односно истиот кој му беше доделен од СЈО, а сега од редовното Јавно обвинителство, објави ...
сите 147 | | | веќе видена

Ранет лекар на работно место, претепан доктор во ходник во болница, нападнат медицински персонал, хорор услови за работа, разрушени болници, хаос во кој освен ...
сите 270 | | | веќе видена

Милионот и пол евра, кои Орце Камчев му ги предаде на Бојан Јовановски во објавената снинка за „Рекет“, биле наменети за неговиот нов пасош. Како што пренесува ...
сите 257 | | | веќе видена

Постојат три хороскопски знаци кои кога повредуваат, ретко имаат грижа на совест, дури и во љубовните односи. Тие освен што се однесуваат површно со туѓите, ...
сите 154 | | | веќе видена

Едноставна техника. Доколку не знаете како да направите нешто тогаш прашајте професионалец. Еве што професионалните актерки за возрасни препорачуваат за во ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: И пописот од 2002 е дело на луѓе блиски до ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: